Medya Günlüğü
30 Mayıs 2014 09:25 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:14

Nihal Bengisu Karaca’dan 72 Ekşi Sözlük yazarına dava!

Habertürk yazarı Nihal Bengisu Karaca’nın, 72 Ekşi Sözlük yazarı hakkında hakaret davası açtığı ortaya çıktı.

Nihal Bengisu Karaca’dan 72 Ekşi Sözlük yazarına dava!
Savcılık tarafından ifadeye çağrılan yazarlar, Gezi eylemleri sırasında Kabataş’ta başörtülü bir kadına saldırı ve taciz iddialarının görüntülerle yalanlanmasının ardından, bu iddiayı savunan Karaca hakkında yorum yaptıklarını söyledi.

72 YAZAR İFADEYE ÇAĞIRILDI

72 Ekşi Sözlük yazarı, Karaca’nın şikayeti üzerine başlatılan soruşturmadan savcılık tebligatıyla haberdar oldu.

Ekşi Sözlük yönetiminden yazarların IP numaralarını alan savcılık, belirlediği adreslerdeki isimleri ‘küfür ve hakaret’ suçlamasıyla ifadeye çağırdı. Yazarlar, sözlük yönetimini IP numaralarını verdiği ve kendilerini bilgilendirmediği gerekçesiyle eleştirirken, sözlük yönetimi de kayıtları vermek zorunda olduklarını, soruşturma gizli yürütüldüğü için yazarlara bilgilendirme yapamadıklarını savundu.

ŞİKAYET NEDENİ KABATAŞ YORUMLARI MI?

Haklarında soruşturma açılan yazarlar Karaca’nın şikayetini, Gezi eylemleri sürecinde Kabataş’ta Zehra Devecioğlu adlı başörtülü kadının eylemcilerin şiddet ve tacizine uğradığı iddiasının görüntülerle yalanlanmasına bağlıyor.

Karaca, ‘Kabataş’ iddiasını Twitter’da da savunmuştu.
Geçen yaz bu iddiayı savunan Karaca ortaya çıkan görüntülerle de ikna olmamış, bu tutumu Ekşi Sözlük yazarları tarafından sert biçimde eleştirilmişti.

Hakkında soruşturma açılan bir yazar, Twitter’daki bu diyaloğa yorum yaptığı için ifadeye çağrıldı.