Netflix’ten sevgililere 14 Şubat eziyeti!

Exxen bile niş işler peşine düşerken Netflix hızla ATV’ye dönüşüyor. Eş dost kayırıcılık orada da başlamadıysa şayet vardır elbet bir bildikleri!

Dün Dünya Sevgililer Günü’ydü. Herkes sevdiğinin gönlünü imkanları elverdiğince hoş etmeye çalıştı. Netflix geçtiğimiz Cuma arşivine yeni bir yerli orijinal film ekledi. Filmin adı; Aşk Taktikleri…

Aşk Taktikleri, erkekleri çözdüğüne inanan Aslı ile kadınları anladığını düşünen Kerem'in hikayesini konu ediyor. Aslı, erkekleri çözdüğüne inanan ve adını saklayarak ilişkiler hakkında yazdıklarıyla oldukça popüler olan, bir moda tasarımcısıdır. Reklamcı olan Kerem ise kısa süreli ilişkiler yaşayan, kadınları çözdüğüne inanan çapkın bir adamdır. Aşka asla inanmayan Aslı ile Kerem, bir diğerini kendisine aşık etmek için iddiaya girer ve bunun için çeşitli taktikler uygulamaya başlar. Bu süreçte yaşadıkları türlü tesadüfler ve komik olaylar onları birbirine bağlar.

Aşk Taktikleri’nin yönetmeni Emre Kabakuşak, senaristi Pelin Karamehmetoğlu. Başrol oyuncuları ise Demet Özdemir ve Şükrü Özyıldız. Geri kalan oyuncuların ismini yazmadım çünkü hepsi karton karakterler, filmin başında ve sonunda görünmekten başka bir numaraları yok.

Aşk Taktikleri için Netflix’in yerli orijinali dedim ama orijinal bir tarafı da yok. Hani şu Bir Erkek 10 Günde Nasıl Kaybedilir (How to Lose a Guy in 10 Days) filmi var ya, o filmi başından ucundan biraz değiştirip bu filmi yapmışlar. O filmin hikayesi de Michele Alexander ve Jeannie Long'un aynı adlı çizgi romanına dayanmaktadır. Yani ortada suyunun suyunun suyu bir iş var.

Düşünün, senaristler, yönetmenler, oyuncular, tanıdığım herkes Netflix’e iş yapmak için fırsat kolluyor, şirketin yerli orijinaller için bütçesi var yani ortaya çok başka işler çıkabilir ama Netflix’in karşımıza çıkardığı şey bu; ulusal kanallarda oynatılsa kimsenin izlemeyeceği, bayat cips tadında hikayesi en başından tahmin edilebilir, eğlenceli de olmayan bir film!

Eğer 14 Şubat’ı evde sevgilinizle başbaşa geçirdiyseniz de “Hadi, Netflix’te bir film izleyelim” diyerek bu tuzağa düştüyseniz vay halinize! Bu arada film Türkiye Top 10 listesinde 1 numarada! Acaba bu sıralamaya filmi izlemek için açıp 20 dakika sonra kapatanlar etki ediyor mu?

Berbat senaryo, uyuşuk bir reji ve vasat oyunculuklar. Bir de çok büyük icatmış gibi esas oğlanın adını Kerem, esas kızın adını Aslı yapmışlar. Kerem ile Aslı, pehh! O numarayı bundan 44 yıl önce, yönetmenliğini Şerif Gören'in yaptığı Evlidir Ne Yapsa Yeridir filminde yaptılar zaten. Kadir İnanır Mecnun, Hülya Koçyiğit Leyla'ydı.

Demem o ki; Aşk Taktikleri, romantik komedi izlemeye tövbe ettirecek kadar sıkıntılı bir iş. Güzel kız, yakışıklı oğlan ve onların şahane gardıropları başrolde! Biraz da turistik Kapadokya manzaraları.

Netflix Türkiye’nin yolu yol değil. Üfürükten bir senaryo yaz, filme çek, Netflix göstersin ve 1 numara olsun. Bir Başkadır’ı, Azizler’i gösterdikleri zamanlarda, “Netflix adam olacak galiba” dedim ama o umudum da kalmadı. Artık hiçbir şeyin iyisini aramadığımız için her şeyin kötüsüne denk geliyoruz. Yeşilçam’da da güzel kızlar, yakışıklı oğlanlar vardı ama o filmlerin bir senaryosu da vardı. Oturun iki Erler Film yapımı izleyin bari ya da yönetmenliğini Atıf Yılmaz'ın, senaristliğini Sadık Şendil'in yaptığı Ne Olacak Şimdi’nin senaryosunu (1979) çalışın.

Son sözüm; Exxen bile niş işler peşine düşerken Netflix hızla ATV’ye dönüşüyor. Eş dost kayırıcılık orada da başlamadıysa şayet vardır elbet bir bildikleri!

MURAT TOLGA ŞEN

murattolga@gmail.com