Netflix’in yeni numarası can sıkacak - Reklamlardan kurtuluş yok!

Netflix, geleceği görüyor ve önüne geçmek istiyor ama bu numaralar çalışmaz.

Netflix, bu yılın başlarında ABD’de ve yakın zamanda ülkemizde fiyatlarını artırdı ancak abone gelirleri şirket operasyonunu sürdürmeye ve projeleri bütçelendirmeye yetmiyor. Hal böyle olunca Netflix’in aklına gelen en dahiyane çözüm; reklam yayınlamak!

New York Times’da çıkan haberde, Netflix’in çalışanlarına 2022'nin sonuna kadar reklam destekli bir abonelik planının kullanıma sunulabileceğini söylediği yazıyor. Netflix'in reklamlı sürümü standart abonelikten daha ucuz olacakmış ancak tam indirimli aylık fiyat henüz bilinmiyor. Netflix’in HD yayın akışı içermeyen ucuz bir aboneliği var, sanırım onun yerini alacak ama platformun “en ucuz” diye sattığı tek profil SD aboneliği bile 14 Haziran’da yayına başlayacak olan Disney+’dan (ve diğerlerinden) pahalı!

Bana sorarsanız; Netflix’in sektörün lideri kalmak için yaptığı bu manevralar elinde patlayabilir çünkü reklamlı Netflix aboneliği Youtube örneğindeki gibi bedava olmayacaksa tercih edilir olmayacaktır, Exxen denedi bunu ama çalışmadı. Yerel izleyici, “parasını veriyorsam reklam gösterme” diyecektir.

Platformun asıl numarası, şifrelerini başkalarıyla paylaşan kullanıcıları engellemek ya da daha pahalı abonelik seçeneklerine yöneltmek. Küresel ölçekte durum nasıl olur bilmiyorum ancak ülkemiz açısından düşündüğümüz zaman; Daha da pahalı ve tek profilli bir Netflix tercih edilen dijital platform olmaktan çıkacaktır.

Netflix, bu yılın ilk çeyreğinde 200.000 abone kaybetti ve önümüzdeki çeyrekte iki milyon daha kaybetmeyi bekliyor. Platform eskisi kadar cazip değil çünkü izlenemeyen çok fazla iş üretiyor ve izlenen dizilerini pahalı diye iptal ediyor. Bu esnada da arşivindeki, başka stüdyoların işlerini kaybediyor. Mayıs sonunda Netflix’ten ayrılacak tonla iyi film ve dizi var. Hepsi yuvasına dönüyor. Friends bile… Bu yılın sonunda Netflix’in elinde kendi yapımları ve küçük stüdyoların önemsiz işleri kalacak ve asıl kitlesel abonelik iptalleri o dönemde yaşanacak.

Netflix, geleceği görüyor ve önüne geçmek istiyor ama bu numaralar çalışmaz. Disney+ (yıllık indirimli abonelikte) 27 TL iken kimse Netflix’e 80 TL vermez ki Türkiye’deki platform seyircisinin psikolojik ödeme sınırı çoktan geçildi. Kimse internet hizmeti için ödediğinden fazlasını tek profilli bir Netflix hesabına harcamayacak.

Şöyle yazayım; Bir Netflix aboneliğine Disney+, BluTV, Amazon Prime Video, Exxen ve Gain aboneliği alabilirsiniz. Hangi seçenek cazip?

HBO Max sansürlü mü gelecek?

HBO Max henüz ülkemizde yayına başlamadı ama hazırlıklarını sürdürüyor. Twitter’daki Seslendirme Kadroları (@SesKadrolari) hesabının duyurduğuna göre platformun amiral gemisi işi olan Game of Thrones dizisinin Türkçe dublajına sansür uygulanıyor. Sansür bipleme şeklinde değilmiş, küfürler yumuşatılarak “lanet olsun adamım” seviyesinde seslendiriliyormuş. Aynı hesabın bildirdiğine göre BluTV’de böyle bir hassasiyet yok. Orada sansürsüz ama asıl yerinde sansürlü izleyeceğiz.

Game of Thrones’u dublajlı izlemem ancak uygulamanın gereksiz olduğunu düşünüyorum öte yandan platformun yöneticileri dizinin genel seyirci için uygun olduğunu düşünüp böyle bir yola gitmiş olabilir. HBO Max yayına başladığında izleyip yorumlamak gerek, sansür sadece dublaja mı yoksa dizinin özellikle ilk 2 sezonundaki cinsellik içeren sahnelerde de mi uygulanacak.

Dublaj neyse de canım diziyi kesip biçmelerine hiç tahammülüm yok. Seyirciyi illegal sitelere mahkûm etmesinler.

MURAT TOLGA ŞEN

murattolga@gmail.com