Medya Günlüğü
02 Ağu 2019 09:10 Son Güncelleme: 02 Ağu 2019 09:14

Netflix kurucusunun 16 ay önceki sözleri olay oldu

RTÜK, internet yayını yapan televizyonları denetleme kararı almıştı.

Netflix kurucusunun 16 ay önceki sözleri olay oldu

Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun(RTÜK), Netflix ve BluTV gibi internet üzerinden yayın yapan televizyonları denetleme kararı üzerine geçmişte Netflix kurucusu Reed Hastings ile yaşadığı bir sohbeti aktardı.

Özkök, Hastings'e "Türkiye ve başka bazı ülkelerde internet üzerinden yapılan yayıncılığa müdahale sinyalleri geliyor. Böyle bir durumda ne yapacaksınız?" sorusunu sorduğunu, Hastings'in de"Pakistan'da da varız, oralarda sorun çıkmayacak da Türkiye'de mi çıkacak?" dediğini aktardı.

Özkök, "Netflix'in patronu o gün bana ne demişti" başlıklı yazısında, "RTÜK aşırı ahlakçı uygulamaları ve tartışmalı cezaları ile televizyonu sıkıcı hale getirdi. Açıklanan karardan sonra, RTÜK durumdan vazife çıkarıp bu platformları çalışamaz, seyredilemez hale getirir mi?" sorusunu sordu. 

Özkök'ün yazısından ilgili kısım şöyle: 

"Nisan 2018...

Roma’da Boscolo Exedra Oteli’nin 261 numaralı odasındayım.

Dünyanın ilk ve en büyük streaming film platformunun kurucusu Reed Hastings’le pencereden meydanın öteki tarafındaki binaya bakıyoruz.

Burası iç mimarisini 1563 yılında Michelangelo’nun yaptığı Santa Maria Bazilikası.

Ama biz bazilikayı değil, onun avlusunda heykeli bulunan Galileo’yu konuşuyoruz.

Konumuz Netflix’in dünya kültürüne getirdiği özgürlük.

O soruyu işte, tam o camdan bakarken sormuştum:

SORU: ‘Türkiye ve başka bazı ülkelerde internet üzerinden yapılan yayıncılığa da müdahale sinyalleri geliyor. Böyle bir durumda ne yapacaksınız?’

Netflix kurucusu 16 ay önce bana şunu cevabı vermişti:

CEVAP: ‘Türkiye’yi konuşuyorsak öyle bir endişem yok. Biz Suudi Arabistan’da varız, Pakistan’da varız. Yani oralarda sorun çıkmayacak da Türkiye’de mi çıkacak? Böyle bir şey düşünemiyorum...’

Düşünemediği ihtimal dün Viyana’da dolaşırken önüme geldi."