Gündem
22 Oca 2014 23:58 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:53

Nejat İşler'in hastalığı belli oldu

6 gündür yoğun bakımda tutulan ve sabah saatlerinde ambulans uçak ile İstanbul 'a sevk edilen Nejat İşler'in sağlık durumu ile ilgili hastaneden açıklama yapıldı.

İşler’in doktoru Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, hastane önünde yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Nejat İşler'i Bodrum hastanemizden ailemizin isteğiyle Maslak hastanemize transfer ettik. Bu transfer yoğun bakım koordinatörünün nezaretinde yapıldı. Bodrum'da yapılan testler gözden geçirildi.
Nejat'ın durumundaki olumlu gelişmeler sürmekte. Süreç içerisinde size bilgi verilmişti. Var olan enfeksiyonun tedavisi devam ediyor. Hastaya solunum desteği veriliyor. Süreci hızlandırmak için çaba harcıyoruz.
Uygulanan antibiyotik tedavinin mikroplara uygun olduğunu gözlemledik, bu sebeple antibiyotik tedavilerinde değişikliğe gerek duymadan süreci devam ettiriyoruz.
Gerek aileden gerekse bizden ziyaret istekleri oluyor. Ancak hastanın sağlığı için ve yoğun bakın prensiplerimiz gereği sadece anne ve babasının ziyaretine izin veriliyor.
Nejat Bey'in sağlığı bizim için çok önemli.
Daha sonraki süreçlerde de sağlık durumuyla ilgili bilgileri bizden almaya devam edeceksiniz.
Hastane kökenli olmayan bilgiler kafa karışıklığı yaratmasın. Sorularınız doğru bir şekilde yanıtlanacaktır şüpheniz olmasın.
Tedaviye olumlu yanıt veriyor zaten bu yüzden transfere izin verdik.
Son 2 aydır kuzey yarım kürede ciddi bir salgın var. Zatürree sebebiyle hastanelerde tedavi gören bir çok insan var. Nejat'ın ki de zatürree benzeri bir durum.
Solunum yolu enfeksiyonu söz konusu. Tanısı ne derseniz zatürree sebebiyle bu duruma gelmiş durumda.
Vücudunda klebsiella denen bir mikrop üremesi var. Uygulanan antibiyotik tedavisi de bu mikropta etkili.
Virüsler hepimizin bağışıklığını zayıflatır. Yukarıda bir sorun olur, sonra aşağıya iner. Üstünde durmadığınızda virüslerin aşağıya inmesi çok da kolay bir durum haline gelir.
Enfeksiyon çok güçlü olduğunda hastada septik şoka neden olabilir. İlk başlarda çoklu organ yetmezliği vardı. her geçen gün bazı organların yavaş, bazılarınınsa hızla düzeldiğini görüyoruz
Hastaya oksijen ve basınç desteği veriyoruz. Miktar her geçen gün azalacak. Yeterli seviyeye geldiğinde önce makineden ayıracağız, sonra normal odaya alacağız ama bunun için gün vermem doğru olmaz.
Yoğun bakımda olduğu sürece sadece Nejat Bey değil, tüm hastalar riskli dönemdedir.
Hasta yoğun bakımda olduğu sürece risk hep vardır. Şuur kaybı ise söz konusu değil.
Bu durumdaki hastaları uyutuyoruz. Uyutmazsak kontrolü kaybederiz. Kontrol şu anda bizde ama hastalığa bağlı bir uyutma söz konusu değil"