Medya
05 Ağu 2019 11:57 Son Güncelleme: 05 Ağu 2019 12:32

Nedim Şener ile C.K.'nın 'Çamur' davasında karar!

Posta Gazetesi köşe yazarı Nedim Şener, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun hesabını kapattırmak için yaptığı suç duyurusunun 'takipsizlik' kararıyla sonuçlandığını duyurdu.

Nedim Şener ile Canan Kaftancıoğlu arasında CHP İstanbul İl Başkanı seçilmeden önce sosyal medyada ilginç bir kavga patlak verdi.

Kaftancıoğlu'nun kendisi hakkında attığı tweetler nedeniyle Şener kendisini Twitter'da engelledi.

İki isim arasındaki kavga twitter'da bir kullanıcının "Nedim Şener'i tebrik ediyorum, senin nasıl bir pislik olduğunu daha önceden tespit etmiş ve engellemiş" demesi üzerine Şener'in o kişiye cevap olarak yazdığı "Çamurdur bulaşmasın diye..." cevabı üzerine ise adliyelik olmuştu.

Kaftancıoğlu bu ifade nedeniyle Şener'den şikayetçi oldu. Posta Gazetesi yazarı Nedim Şener şikayet üzerine ifade verdi ve suç duyurusunu inceleyen Büyükçekmece Savcılığı soruşturmayı "takipsizlik" kararıyla sonuçlandırdı.

Şener yaşananları bugün köşesine taşıdı. Nedim Şener'in, Canan Kaftancıoğlu'nun ismini yazısında C.K. olarak kullanması dikkat çekti. Şener bu durumu daha önce bir takipçisinin sorusu üzerine açıklamış ve 1 Nisan 1980'da bir suikast sonucu öldürülen yazar Ümit Kaftancıoğlu'na saygısından ve o soy isim zarar görmesin diye böyle davrandığını belirtmişti.

İşte Şener'in bugünkü "Çamur" başlıklı yazısından ilgili bölüm

Ben onun gibi “O inandığınız Allah’ınız sizin de belanızı versin” diye beddua da etmemiştim ne 15 Temmuz gecesi sokağa çıkan halkı aşağılamıştım ne de küfür etmiştim. Sadece, “Çamur…” demiştim. Kimi kastettiğimi dikkatli okurlarım hatırlayacaktır. Evet, terbiye ve ahlak yoksunu CHP İstanbul İl Başkanlığı’na seçilen C.K.’dan söz ediyorum. C.K., CHP İstanbul İl Başkanı olmadan önce twitter üzerinden durup dururken bana saldırmıştı. Amacı belliydi. Siyasi hırsı yaptırıyordu bunu ona. Paçalarıma yapışan çamur gibi olmuştu. Daha ileri gitmesin diye çareyi onu twitter’da engellemekte buldum. 16 Ocak 2018 günü yani henüz CHP İl Başkanı seçilmeden hemen önce twitter’da bir kullanıcı “Nedim Şener’i tebrik ediyorum, senin nasıl bir pislik olduğunu çok önceden tespit etmiş ve engellemiş” deyince, o kişiye cevap olarak, “Çamurdur bulaşmasın diye...” cevabını verdim.

Hesabımı kapatmak istedi

17 Ocak 2018 günü CHP İl Başkanı olur olmaz avukatına talimat vererek hakkımda Büyükçekmece Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. 9 Şubat 2018 tarihli dilekçede, benim twitter hesabımın kapatılmasını isterken, hakkımda; hakaret, iftira, kişilik haklarına saldırı, tehdit, bilişim teknolojileri vasıtasıyla herkesin gözünde küçük düşürme, kişilerin huzurunu bozmaktan dava açılmasını istedi. Tuhaf değil gülünç taleplerdi ama gittim ifademi verdim. İşin ironik kısmı, kendisi ağır küfür ve hakaret içiren twitter mesajları nedeniyle yargılanan C.K’nın ve avukatının benim sadece, “Çamurdur bulaşmasın diye” mesajım nedeniyle hesabımı kapattırmak ve hakkımda bu kadar çok ceza istemesiydi. Oysa, onun yargılandığı dava konusu mesajları bırakın burada yazmayı okuması bile insanın yüzünü kızartıyor.

Takipsizlik kararı çıktı…

C.K., twitleri nedeniyle yargılandığı davada yaptığı savunmada şu kelimeleri etmiş; “Unutmayalım ki; siyasilerin, parti başkanlarının diğer insanlara nazaran ağır eleştirilere daha fazla katlanmak zorunda oldukları demokratik toplumlarda geniş bir kabul görmüştür. Bu eleştiriler çok sert, hatta kırıcı, ağır eleştiri abartıya dayalı bile olabilir.” demiş. İşte C.K. tam budur; ikiyüzlü utanmazlık. Bir yandan, “7 yıl önce attığım twitler nedeniyle yargılanıyorum bunlar hakaret değil ifade özgürlüğü, eleştiridir” der, diğer taraftan benim, “Çamurdur bulaşmasın diye…” yazdığım cümle için, hesabımın kapatılmasını ister ve altı konuda suç duyurusunda bulunur. Dediğim gibi gittim ifademi verdim, suç duyurusu yapılan Büyükçekmece Savcılığı soruşturmayı tamamlamış ve hakkımda “takipsizlik kararı” vermiş. Söylediğim gibi, C.K., yazdığı saçma sapan ve hakaret dolu twitleri nedeniyle yargılanıyor. Umarım beraat eder, çünkü terbiye ve ahlaktan yoksun olmak ceza gerektiren bir suç değildir. Ayrıca içinde bulunduğu çürümüşlük ceza ile de tedavi edilemez.