Gündem
09 Oca 2013 18:01 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 14:36

NECİP FAZIL'IN OĞLU; “BU BİR KOMPLO, KİMİN TEZGÂHLADIĞINI BİLİYORUZ''

Necip Fazıl Kısakürek'in oğlu Mehmet Kısakürek son dönemde babasıyla ilgili yapılan haberler nedeniyle Habertürk'e fena saydırdı....

TÜRK Düşün ve Edebiyat dünyasının ‘Üstad’ lakaplı Mütefekkiri ve Şairi Necip Fazıl Kısakürek, Duygu Leloğlu’nun sunduğu Kültür Eski Bakanı ve Birlik Vakfı Kurucular Kurulu Başkanı İsmail Kahraman ve Araştırmacı-Yazar Mustafa Yazgan’ın konuk olduğu ‘Gündem Özel’ programında anıldı. A Haber’de yayınlanan programa damgasını telefonla yayına bağlanan Oğul Mehmet Kısakürek’in sözleri vurdu. Son dönemde Adnan Menderes’e yazdığı mektupla ilgili haberleri ‘Komplo’ olarak değerlendiren Mehmet Kısakürek, “Ben babamı tartışmam. Üstad’ın fikirlerini her ortamda tartışırım. Ama haberin özü babamın şahsiyetine yönelik bir mevzudur. Bu kati şekilde komplodur, bunu kimin tezgâhladığını da biliyoruz. Yayını takip ediyorsa kendini anlayacaktır. Ama kızaracak mı? Sanmıyorum. Ben bunu açıklarsam ülke birbirine girer. İşin siyasi tarafı da var başka boyutu da. Allah’tan başka kimseden korkan insanlar değiliz” diye konuştu.

“İFTİRA KAMPANYASI NAMERT İŞİ”

Necip Fazıl Kısakürek’in 18 yıl boyunca yakınındaki isimlerden biri olan Araştırmacı-Yazar Mustafa Yazgan ise Üstad hakkında ortaya atılan haberleri ‘Çirkin bir komplo’ olarak tanımladı. Bu haberlerin kale alınıp değer verilecek haberler olmadığını dile getiren Yazgan, “Ortada fol yok yumurta yokken mektup haberi nereden çıktı? Necip Fazıl ile ilgili bu iftira kampanyası namertlerin işi” diye konuştu.

“ÖRTÜLÜ ÖDENEKTEN PARA ALMASI NORMAL”

İsmail Kahraman ise Kısakürek’in örtülü ödenekten para aldığı tartışmalarını provokasyon olarak nitelendirerek şu açıklamaları yaptı: “Bu tür kışkırtmalar hedefine ulaşamaz. Çünkü Güneş balçıkla sıvanmaz. Necip Fazıl eserlerini hep bir istikamet üzerinde yazdı, asla lekelenemez. O, insan seven, abidevi bir edebiyat adamıydı. Ayrıca eser üreten sanat insanının örtülü ödenekten para alması çok normal. Edebiyatçı Yusuf Ziya Ortaç’ın şahsi ihtiyaçları için örtülü ödenekten para aldığını biliyoruz. Necip Fazıl öyle değil. Ona verilen para kültür hizmeti içindir. O kimseyi kırmayan nazik bir insandı.”

“DEMİREL İLE ARASI İYİ DEĞİLDİ”

Üstad’ın manasından pay almış güzide insanların entelektüel kesimdeki insanlar olduğunu vurgulayan Mustafa Yazgan, “Ayrıca Necip Fazıl şu anda bürokrasiye hakim olanların yüzde 85’inin rol modeli. Başbakan Erdoğan, Necip Fazıl’ın şiirlerini onun istediği üslupta okur” dedi. Yazgan,  geçmiş dönemde Necip Fazıl’ın İsmet Paşa’nın yanlışlarını Doğu-Batı dergisinde keskin olarak vurguladığını da sözlerine ekledi. Kahraman ise Necip Fazıl’ın bir çile adamı olduğunu belirterek “Necip Fazıl’ın arası Süleyman Demirel ile ii değildi. Hatta onun için ‘Süleymanname’yi yazdı, Üstad’ın arası Menderes ile iyiydi” dedi.