Polemik & Kulis
24 Şub 2019 16:35 Son Güncelleme: 24 Şub 2019 16:43

Necip Fazıl'ın 'Atatürk' sırrı yıllar sonra ortaya çıktı!

Irak İslami Parti eski Başkanı ve Müslüman Kardeşler’in tanınan liderlerinden Prof. Dr. Muhsin Abdülhamit, Necip Fazıl Kısakürek’le olan anısını anlattı.

Irak İslami Parti eski Başkanı ve Müslüman Kardeşler’in tanınan liderlerinden Prof. Dr. Muhsin Abdülhamit, Kısakürek’e Mustafa Kemal hakkında bir kitap yazmasını önerdiklerini, onun da Atatürk ve İslam’a yaklaşımı hakkında farklı isimle Arapça bir kitap hazırladığını söyledi. "Put Adam" ismiyle basılan kitabın eski bir askerin adıyla yayınlandığını ifade etti.

Aslen Kürt olan Prof. Dr. Abdülhamit’in Kuzey Irak'taki Barzani yönetimine yakınlığıyla bilinen Rudaw'a verdiği röportajdaki ilgili bölüm şöyle:

"-1968’de Suriye üzerinden Türkiye’yi ziyaret ettiniz. Bu sadece bir ziyaret miydi, partinin size verdiği bir görev miydi?

Bağdat’taki Müslüman Kardeşler liderlerinden biri benden ve mühendis Orhan Muhammed Ali’den İstanbul’a gitmemizi istedi. Orada Necip Fazıl Kısakürek adındaki büyük Türk şairi ile görüştük. Necip Fazıl Atatürk’ü iyi tanıyan biriydi. İslami düşüncüleri yüzünden birçok defa yargılanmıştı. Ona, ‘Arap dünyasının bir kısmı Atatürk’ü İslamı yasaklayan, bir kısmı da büyük bir lider olarak tanıyor. Bu yüzden biz Atatürk hakkında hakikatleri anlatan bir kitap yazmanı istiyoruz’ dedik. O da bu teklifimizi kabul ederek bu kitabı yazdı.

-Peki kitapta Atatürk’ün bilinmeyenlerini anlattı mı?

Evet, O Atatürk’ün bütün bilinmeyenlerini biliyordu. Dört yıl sonra telgrafla bizi Bağdat’a geleceğinden haberdar etti. 1972 yılında Bağdat’a geldi, havaalanında karşıladık. Atatürk hakkında “Put Adam” diye bir kitap yazmıştı. Kitap Arap dünyasında çok ses getirdi. Şu ana kadar en az on defa basılmıştır.

-Peki bu kitap yüzünden Türkiye’de sorun yaşamadı mı?

Hayır. Çünkü kitabı Necip Fazıl’ın adına değil emekli bir subayın adına yayımladık. Bu konuyu daha sonra Türkiye’den bazı arkadaşlarla konuştuk. Hatta Türkiye’den bir dergi geldi ve bu konuda benimle röportaj yaptı. ‘Neçip Fazıl’ın Atatürk hakkında bir kitabı varmış’ diye sordular. Ben de tüm olanları anlattım. Çünkü kitabı çeviren kişi, ‘benden sonra her şeyi anlatabilirsin’ diye vasiyet etmişti.  

-Siz bu kitabı okudunuz mu?

Evet, 3 defa okudum.

-Kitapta Atatürk’ün Kürtlere yaklaşımından da bahsediyor mu? 

Sadece Türkiye’deki darbelerden bahsediyor. Irak’ın en büyük yazarlarından biri olan Dr. Ali Werdi bile, ‘Bu kitabı okuduktan sonra Atatürk hakkındaki görüşlerim yüzde 100 değişti. Oysa eskinden sever ve bir kahraman gibi görürdüm’ demişti. Kürtler hakkındaki görüşleri de belliydi zaten. Hayatta olduğu müddetçe Türkiye’de Kürt varlığını inkâr etmişti.

-Türkiye’ye gittiğiniz dönemde Türkiye’nin de Müslüman Kardeşleri var mıydı? 

Hayır, şimdi de olduğunu sanmıyorum. Ancak İhvan’dan etkilenmişlerdi. O dönem bazı İhvan kitapları Türkçeye de çevrilmişti.

-Peki ya Ak Parti?

İhvan kaynaklarını okumuş olabilirler ama onlar İhvan değiller. Çünkü Türkiye Anayasası şeriat ismiyle parti kurmayı yasaklıyor.”