Gündem
04 Haz 2021 18:02 Son Güncelleme: 04 Haz 2021 18:16

Necati Şaşmaz ile merak konusu olan Kadiri tarikatı nedir? 10 şartı yerine getirmeyen…

Kurtlar Vadisi’nin Polat Alemdar’ı Necati Şaşmaz’ın ortaya çıkan zikir görüntüleri sonrası Kadiri tarikatına ilişkin detaylar merak konusu oldu. Peki Kadiri tarikatı nedir? Lideri kimdir?

Necati Şaşmaz ile 2 çocuğunun annesi Negahan Kaşıkçı arasındaki sular durulmuyor. 17 Mayıs'ta sessiz sedasız evliliklerini bitiren ikili ile ilgili bugün yeni bir gelişme yaşandı. Kaşıkçı’nın Şaşmaz'a ait zikir görüntülerini dava dosyasına eklemesi ve oğulları ile ilgili iddiaları gündeme bomba gibi düştü.

Bu görüntülerin ardından Kadiri tarikatına ait detaylar merak konusu oldu. Peki Kadiri tarikatı nedir? Lideri kim?

“8 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN”

Şaşmaz'ın iki oğlunun annesi olan Negahan Kaşıkçı, 8 yaşındaki oğlunun tarikatın müridi olarak görüldüğünü, tarikatın gelecekteki lideri olarak kabul edildiğini ve yaşlı müritlerin oğluna "Ağabey" diye seslenerek elini öptüğünü iddia etti. Kaşıkçı ayrıca Şaşmaz'ın kendini mehdi olarak gördüğünü de öne sürdü.

12. YÜZYILIN BAŞLARINDA KURULDU

Esasında Kadiri tarikatının, sünniliğin Hanbeli mezhebine mensup olan Abdülkâdir Geylânî tarafından 12. yüzyılın başlarında kurulduğu rivayet ediliyor.

KADİRİ TARİKATININ LİDERİ KİM?

Şaşmaz’ın babası Abdülkadir Şaşmaz'ın Harput merkezli Kadiri tarikatının son şeyhi olduğu ve oyuncunun da babasının bir müridi olduğu biliniyor.

10 ŞARTI YERİNE GETİRMEK GEREKİYOR

Her tarikatta olduğu gibi Kadiri tarikatının da kendine has zikir, adap ve usulleri bulunuyor. Kadiri tarikatına girmek isteyen bir kişinin öncelikle Geylani'nin 10 şartını yerine getirmesi bekleniyor.

"Tövbe" eden kişinin, ardından sırayla "Zühd, tevekkül, kanaat, uzlet, zikir, teveccüh, sabır, murakabe ve rıza" şartlarını yerine getirmesi gerekiyor.