Medya
12 Şub 2016 10:26 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:20

'Ne susuyorsun Etyen Bey, ne duruyorsun Markar Bey?'

Ahmet Hakan CHP sözcüsü Selin Sayek Böke için "vaftiz edilmiş bir Hıristiyan" manşeti atan Bugün gazetesine AKP içinden ve hatta partideki Hıristiyanlardan bile tepki gelmemesine tepki gösterdi.

CHP Sözcüsü ve İstanbul milletvekili Selin Sayek Böke’nin “vaftiz edilmiş Hıristiyan olduğu” şeklinde bir iddiayı salı günü manşet yapan Bugün gazetesine yönelik tepkiler sürüyor. Kayyum yönetiminde olan Bugün gazetesine pek çok siyasetçinin yanı sıra Selin Sayek Böke de aynı gün bizzat tepki vermiş, ancak hükümet ve iktidar partisinden konuyla ilgili bir değerlendirme olmamıştı.

Bugün gazetesinin Böke ile ilgili yayınını bir kez daha gündeme getiren Hürriyet yazarı Ahmet Hakan ise AKP çevrelerinden bu manşete ilişkin hiç tepki gelmemesine dikkat çekiyor. Hakan, Başbakan Davutoğlu’nun başdanışmanlığını yapan Akşam gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan ile AKP İstanbul milletvekili ve Yeni Şafak yazarı Markan Esayan’ın da “vaftiz edilmiş Hıristiyan” olmalarına rağmen sessiz kaldıklarını hatırlatarak, “Bu terbiyesizlikleri, bu saygısızlıkları, bu izansızlıkları çoğaltıp büyütecek tek şey, işte bu büyük sessizliktir” diye yazıyor.

Ahmet Hakan’ın bugünkü yazısının ‘Ne susuyorsun Etyen Bey, ne duruyorsun Markar Bey’ başlıklı bölümü şöyle:

“Cemaat'in sesiyken kayyum sayesinde hükümetinizin sesi haline gelen bir gazete, sanki çok büyük bir ayıbı, çok utanılacak bir kusuru, çok büyük bir yolsuzluğu açıklar gibi çakmış manşeti sekiz sütun üstüne...
Demiş ki:
“CHP Sözcüsü vaftiz edilmiş bir Hıristiyan.”
*
Böyle ayıplı bir manşet karşısında...
Bakıyoruz AK Parti camiasına...
Çıt yok.
*
Koca AK Parti camiasından bir tek Allah kulu çıkıp da...
“Biz yıllarca inanca saygı diye haykırarak bugünlere geldik, size ne oluyor da başkalarının inancını böyle hoyratça afişe ediyorsunuz” demiyor.
“Bize ne başkalarının inançlarından? Siz ne hakla başkalarının dinini diyanetini sanki büyük bir kusuru ifşa eder gibi manşete çekiyorsunuz” demiyor.
“Doğru ya da yanlış... Sen ne hakla bir insanın inancını açıklamaya davet ediyorsun? Bu ne terbiyesizliktir, bu ne saygısızlıktır?” demiyor.
*
En kötü bildiğimiz ve değiştirilmesini istediğimiz Anayasamızda bile “Hiç kimse inancını açıklamaya zorlanamaz” dendiği halde...
Gazete manşetinden bir insanın inancını açıklamaya zorlanmasına...
Koca AK Parti camiasından kimse “hop” demiyor.
*
Hatta ve hatta...
Etyen Mahcupyan, “Ben bu hükümetin başbakanının danışmanıyım... Ben de vaftiz olmuş bir Hıristiyan’ım... Bu bir kusur mu?” diye sormuyor.
Markar Esayan, “Ben vaftiz edilmiş bir Hıristiyan olarak Recep Tayyip Erdoğan’ı lider bellemişim... Onun hizmetlerinin meftunuyum. Bir sorun mu var?” diyemiyor.
*
Bu terbiyesizlikleri, bu saygısızlıkları, bu izansızlıkları çoğaltıp büyütecek tek şey, işte bu büyük sessizliktir.
*
O sloganı biraz değiştirerek haykırıyorum:
Susma...
Sustukça...
Bu terbiyesizlik katlanarak büyüyecek.

AHMET HAKAN'IN TÜM YAZILARINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ