CineRadar
19 Haz 2015 00:00 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:40

Ne kadar İyi Biri olabilirsiniz ki?

Bu hafta seyircinin ilgisini çekeceğini düşündüğüm film olan İyi Biri, Ayhan Sonyürek’in yönettiği ve Cengiz Bozkurt, Macit Sonkan, Asuman Çakır ile Devrim Atmaca’nın oynadığı bir film… 19 Haziran 2015’de Bir Film dağıtımıyla Anatolian Productions tarafından vizyona çıkarılıyor.

Filmi 51. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde izledim. Hikayesi ve Cengiz Bozkurt’un varlığıyla beni umutlandırdığı kadar, Photoshop faciası afişiyle endişelendirmişti. Festivalden ulusal izleyici ödülüyle dönen İyi Biri, yerli film enflasyonu sebebiyle salonlarda yaşanan yığılmadan nasibini aldı ve ancak gösterim şansı bulabildi. Yol filmlerini çok severim, iyi bir yol filminde kahramanın karşısına çıkan insanlar ve sınavlar finale doğru onun karakterinin yeniden şekillenmesine ve başta izlediğimiz kişiden farklı birine dönüşmesine yol açar. Bizim de canımız sıkıldığında alıp başımızı gitme isteğimiz buradan gelir, yol insana iyi gelir.

İyi Biri filminin saf kahramanı Mızrap ve 3 bacaklı köpeği Karakız da kendilerini böyle bir maceraya atıyorlar, bu biraz da zoraki bir yolculuk çünkü Mızrap koca adam olmuş ama hayatı çevresindekiler gibi algılamadığı için ipsiz sapsız biri gibi görülüyor, elinde övünebileceği tek bir şey var; o da iyi biri olmak… Bakalım, bu hayatı alt etmeye yetecek mi?

İyi Biri’nin kağıt üzerindeki hikayesi harika! Mızrap’ın köpeğiyle olan dostluğu, karşısına çıkan karakterlerin zenginliği ve onlarla etkileşimi… Ayhan Sonyürek, gerçekten filme çekilmesi gereken ve finale kadar ağırlığını yitirmeyen bir senaryo yazmış ki son yıllarda hikayesini bu kadar önemseyen bir film izlememiştim. İyi Biri’nin keyifli ve duygusal bir yol hikayesi izletmeyi amaçladığı çok açık.Ancak… Sinemacılık başka bir şey! İyi Biri’nin iyi yazılmış hikayesi iyi oynanmayınca ve çekilen sahneler sıradan bir kurguyla birleştirilince ortaya çıkan şey etkileyici olmaktan uzak. Yönetmenliğin asıl değerli kısmının ‘oyuncuları yönetmek’ olduğunu düşünürüm hep, bu filmle de fikrim pekişti. İyi Biri’nin castı başarılı değil, bazı rollerde çok yanlış oyuncular oynuyor ve doğru oyuncular dahi o kadar yüksek ve abartılı bir oyun veriyorlar ki güzelim hikaye etkileyici bir film olmaktan uzaklaşarak müsamereleşiyor. Cengiz Bozkurt gibi müthiş bir oyuncu bile yönlendirilmediği zaman kontrolden çıkabiliyormuş onu da görmüş olduk.

Yine de, filme sürekli olarak giren yeni karakterler yüzünden sonuna kadar izlenebilen bir film İyi Biri… Finaldeki sürprizi dikkatli izleyici mutlaka önceden fark edecektir ancak görüntü yönetmenliğinin de çabasıyla İyi Biri son 20 dakikası oldukça kıymetli bir filme dönüşüyor. İyi Biri’nin Antalya’dan izleyici ödülüyle döneceğini, diğer ödüllerde iddiası olmadığını biliyordum ancak eleştirmen gibi değil de seyirci gibi izlediğimde bu filmin insanların kalbine değeceğini düşünüyorum. Onlar bizim gördüğümüz kusurları görmezden geleceklerdir. Yol filmlerini ve Yeşilçam zamanlarında kalan Türk sineması dokusunu özleyenlere… Kadın seyircilerin daha çok seveceğini düşünüyorum.

Kuzu

Kutluğ Ataman’ın yönettiği ve Nesrin Cavadzade, Cahit Gök, Mert Taştan ile Sıla Lara Cantürk’ün oynadığı Kuzu, 19 Haziran 2015′de Mars Dağıtım dağıtımıyla Saatleri Ayarlama Enstitüsü tarafından vizyona çıkarılıyor.Köyün en fakir ailesinin hanımı olan Medine, oğlu Mert’in sünneti için köyde ufak da olsa bir şölen yaparak toplum içerisinde varlık gösterebilmeyi çok arzular. Şölen için tandırda pişirmek üzere bir kuzuya ihtiyacı vardır. Kocası İsmail’in tek derdiyse şehre gelen şarkıcıdır. Mert’in ablası Vicdan, kardeşini, eğer düğün için kesecek kuzu bulamazlarsa onu keseceklerine inandırır. Kesilmekten korkan Mert, düğün için kuzu aramaya başlar.

Boynuzlar

Alexandre Aja’nın yönettiği ve Daniel Radcliffe, Max Minghella, Joe Anderson ile Juno Temple’in oynadığı Boynuzlar (Horns), 19 Haziran 2015’de Mars Dağıtım dağıtımıyla Mars Cinema Group tarafından vizyona çıkarılıyor.Küçük bir kasabada kız arkadaşının ölümüyle suçlanarak herkes tarafından cephe alınan Ig Perish, bir sabah uyandığında kafasında iki adet boynuzun çıktığını görür. Doğaüstü güçlerin de etkisi altına giren Ig Perish, gerçek katili bulmak için harekete geçer. Filmin çekimleri, romandaki göndermelerle örtüşen özellikleri olan, ormanlar arasında, çok da göz önünde olmayan Cennet Bahçesini andıran bir Vancouver kasabasında yapıldı.

Ters Yüz

Pete Docter’in yönettiği animasyon film Ters Yüz (Inside Out), 19 Haziran 2015’de UIP Filmcilik dağıtımıyla UIP Filmcilik tarafından vizyona çıkarılıyor.Babası San Francisco’da yeni bir işe başlayınca Riley de hepimiz gibi Neşe, Korku, Öfke, Tiksinti ve Üzüntü duyguları ile hareket ediyor. Duygular, Riley’nin zihninin içinde ana merkezde yaşıyor ve ona günlük hayatında tavsiyeler veriyorlar. Riley ve duyguları San Francisco’da yeni bir hayata alışmak için büyük çaba sarf ederken ana merkezde kargaşa baş gösteriyor. Neşe’nin, Riley’nin en önemli duygusu olmasına rağmen, diğer duygular yeni bir şehre ve okula uyum sağlama konusunda birbirleriyle çelişiyorlar.

Dedemle Bu Yaz

Rose Bosch’un yönettiği ve Jean Reno, Anna Galiena, Chloe Jouannet ile Hugo Dessioux’un oynadığı Dedemle Bu Yaz (Avis de Mistral – My Summer in Provence), 19 Haziran 2015’de MC Film dağıtımıyla Horizon International tarafından vizyona çıkarılıyor.Bir yaz tatilinde, Lea, Adrien ve küçük kardeşleri Theo, seneler öncesinde yaşanmış bir tartışma nedeniyle hiç görmedikleri dedeleri Paul’ü ziyaret etmek için yaşadığı yere giderler. Ne var ki bu ziyaret hiç de bekledikleri tatile dönüşmez. Çünkü anne ve babaları boşanmanın eşiğindedir ve babaları evi terk etmek üzeredir. Bu olaylar sonrası her birinin tatili başka bir kaosa doğru sürüklenmeye başlar.

Kabile

Miroslav Slaboshpitsky’nin yönettiği ve Grigoriy Fesenko, Yana Novikova, Rosa Babiy ile Alexander Dsiadevich’in oynadığı Kabile (The Tribe), 19 Haziran 2015’de M3 Film dağıtımıyla Kurmaca Film tarafından vizyona çıkarıldı.Bu filmde işaret dili konuşuluyor. Altyazı yok, seslendirme yok! Zaten aşk ve nefreti anlamak için sese ihtiyacımız yok. Seyirciyi iki saatliğine bambaşka bir dünyaya sokan film Ukrayna’da sağır ve dilsiz okulunda yatılı okuyan bir gencin başına gelenleri anlatıyor. Senaryosu da yönetmen Miroslav Slaboshpitsky tarafından yazılan filmin görüntü yönetmenliğini Valentyn Vasyanovych yapıyor. 130 dakikalık film Ukrayna yapımı.

Ölümcül Takip

James McTeigue’nin yönettiği ve Milla Jovovich, Pierce Brosnan, Dylan McDermott ile Angela Bassett’in oynadığı Ölümcül Takip (Survivor), 19 Haziran 2015’de Pinema Film dağıtımıyla D Productions tarafından vizyona çıkarılıyor.Londra’daki ABD Büyükelçiliğinde görevli Kate Abbott bombalı saldırıdan kıl payı kurtulur. Ancak bu saldırı ve yaşanan kayıplar Kate’in üzerine yıkılır. Şüpheli durumuna düşen ve tek başına kalan Kate, yetkililerden ve kendisini öldürmeye çalışan adamdan bir adım önde olmak zorundadır. Bir yandan adını temize çıkarmaya uğraşırken, diğer yandan da bir terör saldırısını engellemeye çalışacaktır.

Hayatımın Şarkısı

Eric Lartigau’nun yönettiği ve Karin Viard, François Damiens, Eric Elmosnino ile Louane Emera’nın oynadığı Hayatımın Şarkısı (La Famille Belier – The Belier Family), 19 Haziran 2015’de M3 Film dağıtımıyla Kurmaca Film tarafından vizyona çıkarılıyor.Paula ailenin tek işiten üyesi olarak, neredeyse her gün sağır anne babası ile kardeşinin mecburi çevirmenliğini yapmaktadır. Yaklaşan yerel seçimlerde belediye başkanlığına adaylığını koyan babası Paula’ya daha çok ihtiyaç duyar. O sırada müzik öğretmeni  şarkı yarışmasına katılması için Paula’yı teşvik eder. Paula ailesine destek olmakla hayallerinin peşinden gitmek arasında kalır.

CiNERADAR köşesi sinema-TV eleştirmenimiz Murat Tolga Şen tarafından hazırlanmaktadır. Filmlere ait künye bilgileri üstad Sadi Çilingir'e ait Sadibey.com sitesinden, izniyle alınmaktadır.