Dünya
18 Mayıs 2022 07:22 Son Güncelleme: 18 Mayıs 2022 07:24

NATO’ya başvurular bugün yapılacak!

İsveç ve Finlandiya, NATO üyeliği için gerekli son adımları da attı. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, dün NATO’ya üyelik başvurusunu imzaladı.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile düzenlediği ortak basın toplantısında iki ülkenin bugün NATO merkezine başvurularını sunacaklarını duyurdu. Andersson, “Aynı yolu seçtiğimiz ve birlikte yapacağımız için mutluyum” dedi. Andersson, “NATO üyesi olarak Türkiye ile işbirliği yapmak istiyoruz” derken, İsveç’in terörizmin her türlüsüne karşı mücadeleyi desteklediğini söyledi. İsveç Başbakanı ayrıca Türkiye’yi ziyaret etmeye de hazır olduklarını dile getirerek, “Türkiye ile her türlü sorunu görüşmeye ve çözüm aramaya hazırız” diye konuştu.

BİDEN’DAN LİDERLERE BEYAZ SARAY DAVETİ

ABD Başkanı Joe Biden, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson’ı yarın Beyaz Saray’da ağırlayacak. Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, “Görüşmede NATO’ya üyelik başvuruları ve Avrupa’nın güvenliği ele alınacak” dedi.

FİNLANDİYA ONAYLADI

Finlandiya Parlamentosu da, dün düzenlenen oturumda NATO’ya üyelik başvurusunda bulunma önerisini onayladı. Parlamento Başkanı Matti Vanhanen, kararın 8’e karşı 188 oyla alındığını duyurdu. İsveç’e resmi ziyarette bulunan Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ise İsveç Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada İsveç ve Finlandiya’nın “tarihi adımları birlikte atacağını” söyledi. Niinistö ayrıca, Türkiye’nin, İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğine karşı duruşunu “ortak bir sorun” olarak nitelendirirken, sorunun “yapıcı müzakereler” yoluyla çözülebileceğinden emin olduğuna dikkat çekti.