Polemik & Kulis
20 Haz 2018 14:21 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:43

Nagehan Alçı'nın yazılarını eşi Rasim Ozan Kütahyalı mı yazıyor?

Nagehan Alçı’nın Habertürk’teki yazılarını, “Kusturmalı Boşnak Saksosu” hakareti nedeniyle Sabah’ta yazılarına son verilen eşi Rasim Ozan Kütahyalı mı yazıyor?

Habertürk gazetesinin hükümete yakın yazarı Nagehan Alçı’nın iki gün önce yazdığı “Türkiye’yi ve CHP’yi kilitleyen yüzde 7” başlıklı yazısı tepkilere neden olmuştu.

Köşesinde CHP tabanından da söz eden Negahan Alçı, “LAST (Laik yaşam tarzına sahip Sünni Türk)” diye yazdığı CHP tabanındaki bir grubunun, “partiyi zehirleme gücüne sahip” olduğunu öne sürmüştü.

Nagehan Alçı, “LAST” kesiminin iç savaşı kışkırttığını iddia ettiği yazısında “Oysa bir iç savaş ortamı oluştuğunda arkasına bile bakmadan kaçacak kesim de bu” şeklinde yazmıştı. Alçı devamında, “Gezi olaylarında aynısı olmadı mı? Ayaklanma başarıya ulaşır gibi olduğunda Taksim’i bu kesim doldurdu ama iş ciddiye binip çatışmalar çıkınca amiyane tabirle ‘arazi oldular’ ve ortada yine Alevi yurttaşlarımız kaldı. Türkiye’nin akademisyenleri tarafından yeterince incelenmeyen olaylardan biri de Gezi olaylarında sadece Alevi gençlerinin ölmesi gerçeğidir. Bu gerçek benim içimi acıtıyor. Oysa Gezi’nin şov kısmında ön plana çıkan yine LAST kesiminin fanatikleriydi...” demişti.

Nagehan Alçı bugünkü “Kutuplaşma ve kamplaşma isteyenler” başlıklı yazısında da CHP içinde olduğunu iddia ettiği, “LAST (Laik yaşam tarzına sahip Sünni Türk)” diye yazdığı grubun “iç savaş kışkırtıcılığı" yaptığını öne sürdü. Alçı yazısında “LAST” diye yazdığı grup için, “LAST fanatikleri son derece çelişkili bir ruh hali içindeler. Bir yandan sosyal medyada en hafifi, ‘25 Haziran’da tüm yaptıklarını burnundan fitil fitil getireceğiz Tayyip’ benzeri binlerce mesaj atıyor, bir yandan da yaptıklarının iç savaş kışkırtıcılığı olduğunu söyleyince paniğe kapılıyor ve öfkeleniyorlar” ifadelerini kullandı.

ALÇI’NIN YAZILARINI, BOŞNAKLARA HAKARET EDEN EŞİ KÜTAHYALI MI YAZIYOR

Yazıların "iç savaş" dilinin yarattığı tepki dışında merak edilen bir soru var: Bu yazıları Nagehan Alçı mı yazıyor?

Gökçekler'in sahibi olduğu Beyaz TV'de yayınlanan “Beyaz Futbol” programında, Nagehan Alçı’nın eşi Rasim Ozan Kütahyalı, “Kusturmalı Boşnak Saksosu” şeklindeki ırkçı ve belden aşağı ifadeleri ile Boşnaklar’a hakaret etmişti. Kütahyalı’nın bu sözleri sonrasında protestolar yapılmış ve Kütahyalı hem Beyaz TV’deki programdan atılmış hem de Sabah gazetesinde yazılarına son verilmişti.

Ancak Rasim Ozan Kütahyalı, Sabah gazetesindeki yazılarında ve daha önceki birçok yazılarında, Nagehan Alçı’nın tepkilere neden olan “LAST (Laik yaşam tarzına sahip Sünni Türk)” ifadesini kullanmıştı. Alçı'nınyazdığı yazının neredeyse aynısını savunmuştu. Rasim Ozan Kütahyalı Sabah gazetesine 9 Ağustos 2014 tarihinde yazdığı, “Yeni Türkiye ve LAST'lar” başlıklı yazısında, son iki gündür Nagehan Alçı’nın köşesinde söz edilenlere benzer ifadeler kullandı. Kütahyalı 2014 tarihli yazısında, “Türkiye'nin eğitimlişehirli LAST (Laik yaşam tarzına sahip Sünni Türk) ortasınıfları çok ciddi bir zihinsel bunalım içinde ellerinde verili kimlik ne varsa o kimliğe sarılıyorlar” şeklinde ifadeler kullanmış ve “LAST ortasınıflarının muhitlerinde öyle bir ‘mahalle baskısı’ ortamı oluştu ki, AKP'ye oy verenler bile bunu sakladılar” diye yazmıştı.

Yani Nagehan Alçı’nın iki gün önce ve bugün kaleme aldığı ifadelerin özü yıllar önce eşi Rasim Ozan Kütahyalı tarafından yazılıyordu.

Üstelik sadece o gün değil daha önce FETÖ'nün Taraf'ında da "LAST" diyerek aynı kesimi hedef almıştı.

Bu durum akıllara şu soruyu getirdi;

Nagehan Alçı’nın Habertürk’teki yazılarını, “Kusturmalı Boşnak Saksosu” hakareti nedeniyle Sabah’ta yazılarına son verilen eşi Rasim Ozan Kütahyalı mı yazıyor?

Yoksa Kütahyalı evde sadece fikir mi veriyor?

Kütahyalı'nın 2014 tarihli Sabah yazısı: