Gündem
05 Mayıs 2021 14:01 Son Güncelleme: 05 Mayıs 2021 14:13

Nagehan Alçı'dan market genelgesi yorumu: Alkol yasağı kadar ses çıkmadı

İçişleri Bakanlığı'nın marketler hakkında yayımladığı genelgeye tepkiler sürerken, bir eleştiri de Nagehan Alçı'dan geldi.

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, tam kapanma sürecinde marketlerden yalnızca "temel ihtiyaç"ların satın alınabileceği kararına ilişkin olarak, kalem, defter, kitap satışının yasaklanmasına tepki gösterdi. Alçı, "Alkol yasağına çıkan sesin milyonda biri ses çıkmıyor. Bırakın sesi bu, konu bile değil!" dedi. 

Alçı, "Alkol yasağına kilitlenip kaldık, evet bence de anlamsız ve gereksiz bir yasak alkol yasağı. Ama keşke alkol yasağına ses çıkardığımız kadar bu ülkenin çocuklarına önem ve öncelik verilmemesine de ses çıkarsak…" görüşünü savundu. 

Alçı, "Ben artık okullarla ilgili yazmaktan ve bu konuda yalnız kalmaktan yoruldum. 1,5 seneye yürüyoruz okulsuz. Bu gidişle önümüzdeki seneden bile korkmaya başladım. Çocuklarımız göz göre göre mahvoldu. Şimdi memlekette iki hafta boyunca kitap, kalem, defter satışı yasaklandı. Alkol yasağına çıkan sesin milyonda biri ses çıkmıyor. Bırakın sesi bu, konu bile değil!" ifadesini kullandı. 

Alçı, "Sevgili dostlar, bizim bu gömleğin düğmelerini tamamen açıp yeniden iliklememiz gerekiyor. Bunun siyasi görüşü, sağı, solu yok. Topyekun bir zihniyet devrimine ihtiyacımız var. Aksi takdirde sosisin, salamın, baklavanın, böreğin temel ihtiyaç olarak görülüp kitabın ve kalemin yasaklandığı, özgürlük adı altında bir tek alkol yasağına isyan edildiği bir ülkede yaşamaya devam edeceğiz" görüşünü savundu.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN