Medya
29 Eyl 2021 14:29 Son Güncelleme: 29 Eyl 2021 14:43

Nagehan Alçı’dan çarpıcı Cumhurbaşkanlığı çıkışı! Çankaya önerisi dikkat çekti...

Bugünkü köşesinde Cumhurbaşkanlığının yeniden Çankaya'ya taşınması gerektiğini söyleyen Nagehan Alçı, “Eski parlamentarizmden farklı olarak Cumhurbaşkanı kesinlikle tam yetkisiz ve tam güçsüz olmalı” ifadelerini kullandı.

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, bugünkü köşesinde, güçlü ve laik bir devletin önemini Afganistan örneğini yaşadıktan sonra daha iyi anladığını belirterek, "Elbette aksayan çok şey var, demokratik hukuk devleti olmayı hala başaramadık. Ama güçlü bir devletiz. Bir geleneğimiz var. Bir millet olmayı başarmışız. Ekonomik olarak sıkıntılar yaşıyoruz ama kendi ayaklarımızın üzerinde durabiliyoruz." diye yazdı.

‘TAM YETKİSİZ OLMALI’

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ‘Cumhurbaşkanlığına aday değilim. Başbakanlığa adayım’ açıklamasına işaret eden Nagehan Alçı, ‘Millet İttifakı köprüden önceki son çıkışa dikkat etmeli…’ başlıklı yazısına şöyle devam etti:

“Muhalefetin istediği ve iktidar medyasında da nabız yoklandığı gibi Başbakanlık modeline geçilecekse şimdiden hazırlıklar başlamalı.

Tam yetkisiz ve tamamen sembolik Cumhurbaşkanlığı makamı anayasal olarak planlanmalı. Eski parlamentarizmden farklı olarak Cumhurbaşkanı kesinlikle tam yetkisiz ve tam güçsüz olmalı.

Cumhurbaşkanlığı devletin ve milletin birliğini temsil etmeli ve yeniden Çankaya’ya taşınmalı.

Yeni sistemde Cumhurbaşkanı adeta Norveç Kralı gibi sembolik ve siyaset-üstü olmalı. İç politikanın p’si bile Çankaya’ya girmemeli.”

Yazının tamamı için tıklayın!