Gündem
01 Nis 2023 11:17 Son Güncelleme: 01 Nis 2023 12:11

Muharrem İnce'den 'seccade' açıklaması: Bir din bilginine sordum...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sosyal medyadan paylaşılan ve bir seccade üzerinde durduğu fotoğrafıyla ilgili bir açıklama da Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce'den geldi.

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dün sosyal medyada paylaşılan fotoğrafı gündem oldu. Kılıçdaroğlu'nun bir seccade üzerinde durduğu fotoğrafın sosyal medyada paylaşılmasının ardından başlayan tartışmalar ve açıklamalar sürüyor. Memleket Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, gündem olan kare ile ilgili bir açıklama yaptı.

"SECCADEYE BASMAK DEĞİL, KUL HAKKI YEMEK GÜNAH"

Muharrem İnce, sosyal medyan yaptığı paylaşımda, bir din bilginine danıştığını ve seccadeye ayakkabı ile basmanın değil, kul hakkı yemenin ve yalan söylemenin günah olduğunu belirtti.

İnce, paylaşımında şunları kaydetti:

"Bir din bilginine danıştım, şöyle dedi: Din-i mübin-i (hak ve hakikatı açıkça söyleyen) İslam’a göre seccadeye ayakkabı ile basmak diye bir günah yoktur. Ancak; kul hakkı yemek, yalan söylemek, israf etmek, gururlu ve kibirli olmak, kalp kırmak, işi ehline vermemek haramdır ve günahtır. Necasetten taharet (görünen kirlerden arınmak) kolaydır. Zor olan ruhun taharetidir (temizlenmesi)."