Gündem
24 Tem 2020 13:14 Son Güncelleme: 24 Tem 2020 13:45

Muharrem İnce’den flaş ‘Ayasofya’ kararı!

Yalova'dan Ayasofya’nın ibadete açılışı için yola çıkan Muharrem İnce cuma namazını, Sultanahmet Cami'nde kılacağını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

Muharrem İnce Ayasofya’nın ibadete açılışı nedeniyle bu sabah Yalova’daki evinden yola çıkarak İstanbul’a geldi.

Tarihi Yarımada’ya giden İnce, Ayasofya’da kılınacak ilk cuma namazı için Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kendisini arayarak davette bulunduğunu ancak kendisinin cuma namazını Sultanahmet Camii’nde kılacağını açıkladı.

Aracında video çeken İnce şu açıklamayı yaptı;

* Ayasofya'nın ibadete açılacağının haberleri ilk çıkmaya başladığı zaman bana sordular, ne diyorsun diye? Ben de dedim ki; Bizim egemenlik alanımızdır, Rusya, Yunanistan, ABD buna karar veremez. İkinci soru ise ‘gider misin?’ oldu.

* Dedim ki; İbadete açılırsa bu pandemi koşullarında yoğun bir talep olacağı için bir davet gerekebilir, herkes giremeyeceği için. Görüyorsunuz zaten Beyazıt'ı biraz geçtik yaklaşmak mümkün değil bunu öngördüm ben. Diyanet İşleri Başkanlığı’na sordular bu sefer Muhharem İnce ‘böyle dedi, ne diyorsunuz?’ diye.


“DİYANET İŞLERİ BAŞKANI SİYASET YAPTI”

Ali Erbaş’ın ise ‘Ezan bir davettir, ayrıca davete gerek yoktur' diyerek siyaset  yaptığını savunan İnce şöyle devam etti;

* Şimdi burada siyaset yaptı. Ezanın davet olduğunu herkes bilir, yani orada bir imada bulunuyor çok temel olan herkesin bildiği bir dini bilgiyi bilmediğimi ima ediyor, siyaset yapıyor bir din adamı gibi değil bir siyaset adamı gibi davranıyor.

* Sonra benim dediğim çıktı ve davet olayı gündeme geldi ve beni davet etti Diyanet İşleri Başkanı. Ben de kendisine hakkımı helal etmediğimi, kendisinin siyaset yaptığını söyledim ve kendisine kırgın olduğumu belirttim. Bugün buraya geldim hemen yanı başında Sultanahmet var, orada cuma namazını kılacağım.

“BEN EZANIN DAVETİNE UYACAĞIM”

Divan Edebiyatı Şairi Nabi’nin kasidesindeki, ‘Oraya ünvanla girilmez züht ve takva askerlerini sıraya dizer Ayasofya'da’ dizesini dile getiren İnce, “Yani ben tıpkı Diyanet İşleri Başkanı'nın dediği gibi ben ezanın davetine uyacağım, Diyanet İşleri Başkanı'nın davetine değil. Keşke ibadete açmakla kalsalardı siyasete açmayı bir kenara bıraksalardı” dedi.

“BUGÜNÜN SEÇİLMESİNİN NEDENİ İBADETE AÇMAK DEĞİL”

İnce, “Ayrıca bugün İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet'e, İstanbul'u işgalden kurtaran Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e ve ayrıca bugün Lozan'ın yıldönümü Lozan'ı imzalayan İsmet İnönü'ye dua etmek için buradayım zaten. Bugünün seçilmesinin nedeni de yine ibadete değil siyasete açmanın başka bir göstergesidir” diye konuştu.