Muhalif isimler CNN Türk’ü terk ediyor, sonuçları kötü olacak!

Yıllardan bu yana sıkıntılı bir konudur bu ama iş “İmamoğlu” diyen vatandaşın önündeki mikrofonu çekmeye kadar gelince CHP yönetimi duruma isyan ederek parti kurulunda aldıkları bir kararla CNN Türk’ü boykot etti.

Haber kanallarında yayınlanan ve yüksek adrenalin içeren tartışma programlarının seyircinin üstünde ve kanaatinde önemli etkileri vardır. Bu programlar ilgi çeker, tarihe not düşecek TV anları barındırır ve en önemlisi reyting getirir. Neredeyse sıfır maliyetle kotarılan bu türden bir programı herkes yapmak istese de yayıncının yolu tuzaklarla doludur. Karşıt görüşlerin çarpıştığı bir arenada insanların ağzından çıkacak istenmeyen sözler yüksek tepelerde güçlü bir şekilde yankılanır ve sonuçları bazen ağır olur.

Medyadaki güç dengeleri son 10 yılda epey değişti ve eğer bir dönüşüm gerçekleştiriliyorsa bu tamamlandı denebilir. Artık herkesin kendi haber bülteni kendi tartışma programı hatta kendi siyaset kanalı var ve bu tartışma programlarına katılan konuklar da aşağı yukarı bellidir.

İktidar tarafını Tele1 gibi muhalif kanallarda görmek Kaf dağındaki Zümrüd-ü Anka’yı görmek kadar zor hatta imkansız ama muhalefet sözcüleri iktidar yanlısı siyaset kanallarında fink atıyorlar. Sebeplerini bilemem, sonuçta herkes kendi görüşünü cansiparane bir şekilde savunuyor ancak son zamanlarda izlediğim programlardaki muhaliflerin, Kolezyumda aslanların önüne atılan kölelerden pek farkı yoktu.

Yıllardan bu yana sıkıntılı bir konudur bu ama iş “İmamoğlu” diyen vatandaşın önündeki mikrofonu çekmeye kadar gelince CHP yönetimi duruma isyan ederek parti kurulunda aldıkları bir kararla CNN Türk’ü boykot etti. Artık CHP’liler CNN Türk’te yok. Bu kararın bir domino etkisi yaratarak kültür-sanat insanları dahil her yere sıçrağacağına ve isminin önünde CNN yazan bir kanalı, A Haber kampına fırlatacağından endişe edip panikleyen kanal yönetiminin CHP ile yaptığı görüşmeler de başarısızlıkla sonuçlandı yani boykot birkaç fire hariç devam ediyor ki onlar da hemen ihraç istemiyle parti disiplin kuruluna sevk edildiler. Boykot kararının ardından sosyal medyada da büyük tepkiler oluştu ve kanalın Twitter hesabı 1 günde 1 milyona yakın takipçi kaybetti.

Boykot kararından sonra kanaldan gelen tepki, bu durumun 15 Temmuz’da yaptıkları yayınla ilgili olduğu yönünde ama bana sorarsanız bu boşa çıkacak bir niyet okuması zira kanalın son birkaç yıldaki kabahatleri saymakla bitmiyor.

Evet, CHP’nin boykot kararı biraz despotça ama bu kararı almaktan başka çare olmadığı da ortada gibi. Siyaset kanalları kendilerinden beklenen tarafsız yayıncılığı yapmadığında, tartışma programlarını manipülatif bir şekilde kurguya ittiğinde ve hep bir tarafı filmin kötü adamı gibi göstermeye, seyirciyi de bu yolla manipüle etmeye kalktığında ortaya farklı bir sonuç çıkmaz.

CNN Türk’ün sadece iktidar sözcüleriyle yapacağı tartışma programlarının etkisi azalacaktır ve uzun vadede bu durum yeni medya oluşumlarına dahi yol açacaktır. Siyaset kanallarının partilerin basın birimi gibi hareket etmesine alışık olmadığımız söylenemez ama bunun bu kadar alenen yapılmasının getirdiği sonuçlarla karşılaştıklarında neden bu kadar paniklediklerine şaşırıyorum.

İşin özeti: Muhaliflerin de izlediği bir siyasi haber kanalı olan CNN Türk yayıncılık konusunda kötü bir sınav vererek irtifa kaybediyor, yere çakılması an meselesi ve isim hakkını yitirmekten endişe ediyorlar. Kanal logosunda CNN yazmadığı zaman şimdikinin yarısı kadar bile izlenmeyeceklerini biliyorlar çünkü... Üzücü bir durum ama neredeyse her hafta tarafsız yayıncılık konusunda yeni skandallara imza atan bu kanalın adı bana kalırsanız çoktan değişmeliydi. Sonuçta,  Van'dan gelen çığ faciası haberini keserek Cumhurbaşkanının mitingine bağlanan ve mizah dergisi Uykusuz’un kapağına konu olan olan bir kanaldan bahsediyoruz. Aslında, halkın bu kanala taktığı bir isim var ama oradan devam etmek istemezler diye düşünüyorum.

Murat Tolga Şen - [email protected] /sosyal medya: @murattolga