Politika
16 Oca 2022 11:25 Son Güncelleme: 16 Oca 2022 11:30

Muhalefet liderlerinin buluşmasına 'tecrübe' ayarı

CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti ile SAADET, DEVA ve Gelecek Partisi liderlerinin buluşmasındaki oturma düzeni, şimdiden konuşulmaya başlandı.

Millet İttifakı ortağı CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti ile Saadet, DEVA ve Gelecek Partisi temsilcilerinin katıldığı Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem çalışması tamamlandı. Çalışmanın 6 liderin katılacağı ortak bir toplantı ile açıklanması bekleniyor. Açıklama için ocak ayı sonu ya da şubat ayı başı konuşuluyor.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre henüz tarih netleşmese de ortak açıklamanın nasıl olacağı ile birlikte oturma düzeni de konuşulmaya başlandı.

ALFABETİK SIRA ÖNERİSİ
Geçtiğimiz hafta kulislere yansıyanlara göre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 6 liderin katılacağı programda liderlerin ya da partilerin isimlerine göre alfabetik sıra ile oturulabileceği, söz haklarının da böyle düzenlenebileceği önerisinde bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun önerisi kabul görürse parti sıralaması CHP, DEVA, Demokrat Parti, Gelecek Partisi, İYİ Parti ve Saadet Partisi şeklinde olurken liderlerin isimlerine göre sıralama Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan, Gültekin Uysal, Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener ve Temel Karamollaoğlu şeklinde oluyor.

Ancak bir başka öneri daha var.

YAŞA GÖRE SIRALAMA ÖNERİSİ
Bu öneri ise liderlerin 'tecrübeleri' gözetilerek, yani yaşlarına göre sıralanması. Bu durumda ise sıralama Temel Karamollaoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan ve Gültekin Uysal oluyor. 6 liderin ortak açıklaması planlandığı gibi gerçekleşirse bakalım hangi sıralamaya karar verilecek.