Gündem
05 Tem 2014 11:26 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:24

Muğla'da plaja sıfır cami

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde, önü plaj olan camide cemaat namaz kılarken tatilcilerin bikini ve mayolarıyla denize girip güneşlenmesi ilginç görüntüler oluşturdu.

Gündoğan Mahallesi'nde denize sıfır konumdaki Yalı Camisi'nde, aşırı kalabalık olduğu için bazı vatandaşlar cuma namazlarını cami dışında kıldı. Vatandaşlar cami ile plaj arasındaki yaklaşık 2 metre genişliğindeki yürüyüş yoluna serilen hasırlar üzerinde namaz kılarken, cemaat kumsala da taştı. Namaz kılanlar ile plajda denize girenler ilginç görüntü oluşturdu. Bir tarafta namazlarını kılıp ibadetlerini yapanlar, diğer yandan da denize girip sahilde güneşlenen tatilciler yer aldı. Tarihi yaklaşık 300 yıl önceye dayandığı belirtilen caminin bir süre kapalı olduğu ve 2009 yılında restore edilerek ibadete açıldığı öğrenildi. Caminin yabancı turistlerinde ilgisini çektiği ve zaman zaman Kuran-ı Kerim dinlemeye geldikleri belirtildi.

Ramazan ayının ilk cuma namazını deniz kenarında güzel bir ortamda kıldıklarını söyleyen turizmci Birol Peker, "Herkes ibadetinde yaşantısında özgürdür. Burası eşi olmayan güzel bir cami. Tatil beldesindeyiz tabii ki insanlar yüzecek, eğlenecekler. Hoşgörüyle bakıyoruz onlarda bize hoşgörüyle bakıyor. Bu sıcaklığı hep birlikte yaşıyoruz" dedi.

Plajda camiden çıkacak olan babasını bekleyen ressam Seda Ötüker, "Uygarca bir durum. Karşılıklı anlayış ve uzlaşı. Örnek bir davranış" sözleriyle bu durum karşısında düşüncelerini ifade etti.

Cami İmam Hatibi Bahtiyar Eskici, "Burada dinimizin hoşgörü dini olduğu açık net olarak anlaşılıyor. Camimiz her şeyi ifade ediyor. İslam dininin kardeşlik dini olduğunu açık ve net ortaya koyuyor. Yadırganacak hiçbir durumumuz yok. Denize giren giriyor. Mayosunu giyiyor denize gidiyor. Denizden çıkıp duşunu alıp elbisesini giyip camiye geliyor" dedi.

Ramazan ayı dolayısıyla mukabele olduğunu anlatan Eskici, "Öğlen namazında erkek cemaatimize, ikindi namazında da bayan cemaatimize mukabelelerimiz oluyor. Yabancılar konuşa konuşa yürürken caminin önünden geçecekleri sırada kuran okunuşunu duyduklarında hepsi susuyor. Diğer köşeye geçene kadar ses çıkarmıyorlar. Kimileri de merak edip geliyor. Camidekilerle birlikte oturup Kuran dinliyor. Kimse kimsenin yaşantısına karışmıyor. Bu hoşgörüyle alakalı bir durum" dedi.