Televizyon
16 Haz 2015 12:42 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:39

Müftülükten STV'ye Ramazan engeli!

Samanyolu TV ve Mehtap TV'nin Ramazan ayı içerisinde İstanbul Üsküdar'daki iki camiden birinde iftar ve sahur programı ve canlı yayın yapma talebi İstanbul Müftülüğü'nce reddedildi.

Google Haberlere Abone ol
Bu yasağa hiçbir gerekçe göstermeyen müftülüğün ATV'ye Sultanahmet Meydanı'nda, TRT 1'e Eyüp Camii avlusunda yayın izini verdiği öğrenildi.

Manevi atmosferin izleyicilere tam yansıtılması için televizyonlar Ramazan yayınlarını İstanbul ve benzeri şehirlerde tarihi mekânlarda yapmayı seçiyor. Kanalların tarihi mekânlarla ilgili talebine müftülükler izin veriyor. Bugüne kadar hiçbir engel çıkartılmazken, 17/25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturmalarından sonra başlayan baskıcı ve engelleyici tavır, televizyonların yayın yaptıkları alanlara kadar uzandı.Samanyolu TV ve Mehtap TV'nin Ramazan ayı ​içerisinde İstanbul Üsküdar'daki iki camide de iftar ve sahur programı ve canlı yayın yapması talebi İstanbul Müftülüğü'nce engellendi. Çifte standart uygulayan İstanbul Müftülüğü hiçbir makul gerekçe de sunmazken kararın altında İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran imzası yer aldı. Başka hiçbir televizyona engel çıkarılmazken Samanyolu ve Mehtap TV'nin yayın için taleplerinin engellenmesi ayrımcılık.

İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran imzalı kanun dışı ve ayrımcı uygulama ile ilgili yazıda “Samanyolu TV ve Mehtap TV olarak Ramazan ayı boyunca Üsküdar'daki Küçük Selimiye Camii veya Valide Atik camilerinden birinde 17.06.2015 tarihleri arasında yayınlamayı planladığınız iftar programı “İftar Zamanı” ve sahur programı “Gecenin Bereketi” adlı canlı yayın programlarınız için çekim izni talep edilen ilgili yazınız incelenmiş olup, talebiniz müftülüğümüzce uygun görülmemiştir.” ifadeleri kullanıldı. Hiçbir hukuki ve haklı gerekçe sunulmadı. İstanbul Müftülüğü'nün Samanyolu'na gerekçesiz izin vermezken, iktidara yakın ATV'ye Sultanahmet Meydanı'nda, TRT 1'e Eyüp Camii avlusunda, Show TV'ye ise Eminönü Yeni Camii'nde yayın yapmasına izin verdiği öğrenildi. İstanbul Müftülüğü yetkilileri, “Ramazan ayı içerisinde camilerde yayın yapabilmek için aranan kriterler nedir?” sorularına cevap vermekten kaçındı. Telefona çıkan İstanbul Müftülüğü'nden yetkililer, bu kriterleri, caminin durumu, ortamın müsaitliği, yeri ve mekânı ile birlikte programın içeriği olarak sıraladı. Medya kuruluşuna göre izin durumunun fark edip etmeyeceği ile ilgili sorulara ise “hayır” cevabını verdi. Yetkililer, Samanyolu Grubu'nun yapmış olduğu bu seneki başvurunun gerekçe gösterilmeksizin kabul edilmemesini ve geçen yıl Ramazan ayının ortasında Üsküdar Selimiye Camii avlusundan çıkarılması ile ilgili hatırlatmalara cevap vermekten kaçındı.Samanyolu TV'nin geçen sene Ramazan ayının ortasında Üsküdar Selimiye Camii avlusunda yaptığı iftar ve sahur programları, izin belgesi olmasına rağmen belediye tarafından hukuksuz bir şekilde engellenmişti. Samanyolu TV'de ekranlara gelen iftar ve sahur programlarının çalışanları, zabıta ekipleri tarafından zorla çıkarılmıştı. Samanyolu TV ise program için izinlerinin olduğunu savunarak, izin belgesini yayınlamıştı. Zabıtanın, gerekçe olarak Vakıflar Müdürlüğü'nden izin alınmamış olduğunu belirten program ekibi; daha önce, senelerdir program ve çekim için Diyanet'ten izin alındığını ve Vakıflar Müdürlüğü'nden izin alınması gibi bir prosedürün de söz konusu olmadığını belirtmişti.