Gündem
28 Nis 2015 09:52 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:30

MİT'ten MGK'ya rapor! Cemaat’in Doğan Grubu’ndaki temsilcisi kim?

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Milli Güvenlik Kurulu’na (MGK) sunduğu Cemaat raporu tartışma yaratacak.

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Milli Güvenlik Kurulu’na (MGK) sunduğu Cemaat raporunda, gazeteci Eyüp Can’a da işaret edildiği ortaya çıktı.

Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın kaleme aldığı “Mahrem / Gizli Belgelerde Türkiye’nin Sırları” adlı kitap daha önce gündeme gelmeyen birçok gizli belgeyi okurlarıyla buluşturuyor.

Bunlardan biri de; MGK’ya sunulan 24 Haziran 2004 tarihli MİT raporu...

AKP iktidarının 2. yılı…

O günkü MGK toplantısı, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında yapılmıştı. Söz konusu MGK toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, Başbakan Yardımcıları, Kuvvet Komutanları ve MGK Genel Sekreteri’nin katılımıyla beş buçuk saat sürdü.

Ve MİT’in yaptığı Gülen Cemaati sunumu MGK’ya damga vurmuştu.

Şenkal Atasagun’un müsteşarlığı döneminde hazırlanan MİT raporunda tartışma yaratacak noktalardan biri de, isim vermeden gazeteci Eyüp Can’a dair yapılan tespitti.

Eyüp Can’ın 10 yıl boyunca çalıştığı Zaman gazetesinden, Doğan Grubu’nun o günlerde yayın hayatına başlattığı Referans Gazetesi'nin başına transfer olması, MİT raporunda şöyle yorumlanıyordu:

“31.05.2004 tarihinde, Doğan Medya Grubu bünyesinde yayın hayatına başlayan Referans gazetesinin başta genel yayın yönetmeni olmak üzere, kadrosunun bir kısmının Zaman gazetesinden ayrılan şahıslardan oluştuğu öğrenilmiş olup, bu durum Cemaat’in önemli bir medya grubu ile geliştirilen ilişkileri bağlamında dikkat çekici bulunmuştur.”

EYÜP CAN KİMDİR

Eyüp Can 21 yaşındayken, 1994'de başladığı Zaman Gazetesi'nde 2004 yılına kadar çalıştı. “Fethullah Gülen Hocaefendi ile Ufuk Turu” adlı kitaba imza attı. 2004'de Doğan Grubu'na transfer edilerek Referans Gazetesi'nin yöneticiliğine getirildi. 2010 yılında Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği koltuğuna oturdu. Doğan Grubu bünyesindeki Radikal'in kağıda veda etmesinin ardından Hürriyet'in Dijital Yayınlar Direktörlüğü'ne getirilen Eyüp Can, daha sonra bu görevden de alındı. Eyüp Can’ın hala Doğan Grubu’nda danışman olarak çalıştığı biliniyor.