Gündem
02 Mayıs 2020 09:36 Son Güncelleme: 02 Mayıs 2020 09:52

MİT şehidi ifşa davasında flaş gelişme! Hangi köşe yazarı hakkında yakalama kararı çıkartıldı?

Aralarında Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Haber Müdürü Barış Terkoğlu, muhabir Hülya Kılınç, Yeniçağ yazarı Murat Ağırel'in de olduğu 1'i 'firari', 6'sı tutuklu toplam 8 sanık hakkında açılan davada flaş gelişme yaşandı.

MİT Başkanlığının suç duyurusu üzerine, Libyada görev yaparken şehit olan MİT mensubu ve cenazesine katılan meslektaşları ile faaliyetlerinin ifşa edilmesiyle ilgili davada firari şüpheli olan Birgün Gazetesi Yazarı Erk Acarer hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

FİRARİ ŞÜPHELİ ACARER ALMANYA'DA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 23 Nisan tarihinde açtığı davanın iddianamesinde firari şüphelisi Acarer'in 7 Nisan 2007 tarihinden itibaren yurtdışında olduğu, hakkında farklı yakalama kararları da bulunduğu belirtildi. Halen Almanya'da olduğu belirlenen Acarer'in yurtdışında firari olması nedeniyle soruşturmayla ilgili ifadesinin alınamadığı da bildirildi.

Geçen hafta soruşturma aşaması tamamlanarak açılan kamu davasında gazetecilerin TCKnin 329/1. maddesinde yer alan "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçlamasıyla 5'er yıldan 10'ar yıla, Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nun 27. maddesi gereğince "istihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek" suçlamasıyla 4'er yıldan 10'ar yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Gazeteciler hakkında soruşturma Oda TV'de 3 Mart’ta yayınlanan "Sessiz, sedasız ve törensiz defnedilen Libya şehidi MİT mensubunun cenaze görüntülerine Odatv ulaştı" başlıklı haberinde MİT mensuplarına yönelik gizli bilgi ve fotoğrafları yayınlandığı iddiasıyla başlatılmıştı.

Dava kapsamında ilk olarak Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve muhabir Hülya Kılınç, ardından da Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan tutuklanmıştı. Bu üç tutukluluğun sonrasında da Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel tutuklanmıştı.