Gündem
11 Ağu 2021 15:17 Son Güncelleme: 11 Ağu 2021 15:19

Milyonlarca işçiyi ilgilendiren zam görüşmesi sonuçlandı

700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü üzerinde anlaşma sağladı. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, tarafların üzerinde anlaştığı zam oranını açıklandı.

Kamu işçisinin zam görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve sendikalar ortak açıklama yapıyor.

"Bu sözleşme bence oldukça Türkiye'nin toplumsal barışına hizmet verecek sözleşmedir" diyen Bakan Bilgin, kamu işçisinin maaşına yüzde 17 zam yapıldığını açıkladı. Bilgin, "Birinci altı ay yüzde 12, ikinci altı ay yüzde 5 + enflasyon farkı" ifadelerini kullandı.

Bilgin ayrıca, en düşük ücret alan kamu işçisine 500 TL iyileştirme yapıldığını açıkladı.

Bakan Bilgin'in açıklamalarında öne çıkanlar şöyle:

"Yaklaşık 700 bin civarında toplu sözleşme sürecindeyiz, bu sürecin sonuna geldiğimiz için mutluyum. Toplu sözleşme imzasını bugün buraya onun için geldik. DİSK'in kamu ile toplu iş sözleşmesi yok, o yüzden bugün burada değil.

Türkiye'ye saldırarak kuşatmak isteyenlere Türkiye'nin her zaman verebileceği bir cevap var. Elbette sorunlar var ama Türkiye bölgesel bir güç olmuştur her zaman.

Ekonomide de sorunlar var. Her şeye rağmen Türkiye büyümeyi artıran bir ülke. Önemli olan refahın toplumla paylaşılması. Bu paylaşma süreçlerinin en önemli süreçleri toplu sözleşmelerdir. Bu toplu pazarlığın bugün geldiği aşamada ümit ediyorum çalışanlarımızı ve kamuoyunu tatmin edecek bir aşamaya geldiğimizi düşünüyorum.

Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bu sözleşme bence oldukça Türkiye'nin toplum barışına hizmet edecek bir sözleşme. Taşerondan geçen işçilerin çoğunluğunun oluşturduğu çok düşük ücretli bir grup vardı 315 bin kişiydi . Bunların ücretlerine biz aylık 500 lira bir düzeltme 4.100 lira civarında bir düzeltme yaptık. Seyyanen yapılan en yüksek zam olduğunun altını çizmek isterim.

Bundan sonra da toplam işçilerimize yaptığımız pazarlık sonunda vardığımız artış oranında ayrıca bundan faydalanacaklar.

Kamu işçileri birinci 6 ayda için yüzde 12 , ikinci 6 için yüzde 5 olmak üzere ve enflasyon farkı da tabi yüzde 20'lik ortalama zam aldılar. Kamu aylık ücreti ortalama 5 bin 835 liraya ulaştı.

Yüzde 34,62 oranında en düşük ücretli işçilerimiz bu TİS'ten istifade edecek, tüm işçilere yansıyan oran yüzde 27,10."