Polemik & Kulis
04 Mayıs 2020 10:42 Son Güncelleme: 04 Mayıs 2020 15:42

Milliyet'in 70. yıl kapağı tartışma başlattı! 'Abdi İpekçi kim, siz kim.... '

Deneyimli gazeteci Kadri Gürsel'in Milliyet'in 70. sayısını özel hazırladığı kapağı eleştirmesi Milliyet editör ve muhabiriyle bir tartışmaya yol açtı.

3 Mayıs 1950'da kurulan ve dün yayın hayatındaki 70. yaşını kutlayan Milliyet Gazetesi'nin özel kapağı gazeteci Kadri Gürsel ile Milliyet Yazı İşleri Müdürü Menderes Özel arasında tartışma çıkarttı.
 
Uzun yıllar Dış Haberler Müdürlüğü'nü yürüttüğü Milliyet gazetesinin 2018 yılında Demirören Grubu'na satılmasının ardından değişen yayın çizgisini eleştiren Kadri Gürsel, gazetenin 70. yılına özel hazırladığı kapağı "İktidarın medya taşeronu, içini boşaltıp murdar ettiği gazetenin 70’nci yılını sözde kutlamak için bu birinci sayfayı hazırlatmış. Kötü, pespaye, ucuz bir şaka.#3MayısDünyaBasınÖzgürlüğüGünü’ne dair bir kara mizah örneği olarak kayda geçsin" diyerek yorumlamıştı.
 

 
Bu yoruma Milliyet Gazetesi'nin editör ve muhabiri Menderes Özel'den sert bir mesaj geldi. 
 
Menderes Özel, kapağı kendilerinin hazırladığını söyleyerek "Bu kapağı biz yaptık Kadri, kimse hazırlatmadı. Kötü, pespaye, Milliyet tarihinde ucuz bir şaka olan sensin" karşılığını verdi.
 
Bu yoruma Kadri Gürsel'in cevabı ise; "Yazık. Hiçbir eski meslektaşımın bunun durumuna düşmesini istemem. Utancın daha da artsın Menderes; nerede ve kimlerin hesabına çalıştığının farkında olmayacak kadar şuursuzsun. Abdi İpekçi kim siz kim. Zavallılar" karşılığını verdi.
 
Özel'in cevabı ise "Zavallı sensin" oldu.


 
Öte yandan; Milliyet'in eski manşetlerini derlediği 70. yıl kapağında bir haberini de blurlaması dikkat çekti.