Medya
23 Eyl 2018 12:23 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:52

Milliyet yazarından 'taciz' analizi: Yasak Elma ne kadar seyirci kaybetti?

Milliyet gazetesi yazarı Ali Eyüboğlu bugünkü köşesinde, Yasak Elma dizisinin reyting sonuçlarını değerlendirdi.

FOX'ta yayınlanan 'Yasak Elma' dizisinin setinde başrol oyuncusu Talat Bulut'un, kostüm asistanı Özge Ş.’yi taciz ettiği öne sürülmüştü. Taciz iddialarının ardından Bulut hakkında soruşturma açılmış, biten soruşturma sonrası mahkeme tarafından ünlü oyuncu hakkında takipsizlik kararı çıkmıştı.

Milliyet Gazetesi yazarı Ali Eyüboğlu, taciz iddialarının gölgesinde yeni sezona başlayan Yasak Elma'nın ne kadar izleyici kaybettiğini yazdı.

İşte Ali Eyüboğlu'nun bugünkü yazısından o bölüm:

'Yasak Elma' nın setinde yaşandığı iddia edilen ‘taciz’ olayı, hukuki açıdan nihayete ermedi. Yaz boyunca gündemden düşmeyen dizinin, yeni bölümleri ekrana geldi. ‘Yasak Elma’, ‘Çukur’ ve ‘Söz’ gibi iddialı yapımlar ekrana gelmeden yayınlandığı 10 Eylül’de, milli maçın ardından reytinglerde ikinci oldu. Bu hafta ‘Çukur’ ve ‘Söz’ün yeni bölümleriyle, sezonda ikinci bölümüyle ekrana gelen ‘Yasak Elma’, reyting sıralamasında alt sıralara düştü. 8.78’le ‘Çukur’ birinci, 7.24 reytingle ‘Söz’ ikinci, ‘Yasak Elma’ ise 4.62 reytingle beşinci oldu. Medyapım’ın FOX’a çektiği dizi, yaz tatiline girmeden, yani ‘taciz’le gündeme gelmeden önce durum neydi? Yargı, taciz iddiası konusunda son sözünü söylemedi, peki seyirci ‘Yasak Elma’ için ne dedi diye merak edip, projenin, ’sezon finali’ de dahil olmak üzere, son bir aylık reytinglerini çıkardım.

Dizinin ‘taciz’le gündeme gelmeden önce, ‘Tüm Seyirciler’ grubunda reyting ortalaması 6.30’du, eylülde yapımın reyting ortalaması 5.08’e düştü. Bu da demektir ki, ‘Yasak Elma’ya ‘taciz’le gündem oluşturması yaramadı. Yeni sezonun ilk iki hafta verilerine göre dizi, mevcut seyircisinden yaklaşık  700 bin kişiyi kaybetti.