Medya
07 Şub 2018 15:29 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:00

Milliyet yazarı o verileri paylaştı: Ekran yaşlılara kalıyor!

Fransa’da tv izleyicisinin yaş ortalaması 50.7’ye çıkmış. Peki, Türkiye'de bu oran ne?

Milliyet Gazetesi yazarı Sina Koloğlu, TİAK (Televizyon İzleme Araştırma Komitesi) verilerinden yola çıkarak, 2016 yılında TÜAD (Türkiye Araştırmacılar Derneği) tarafından yapılan araştırmayı köşesine taşıdı.

Milliyet yazarı Sina Koloğlu, bugünkü köşesinde şunları yazdı:

Ekran yaşlılara kalıyor

Batı’da son zamanlarda programcılar, “Gençler için bir program yaptık ama izleyenlerin yaş ortalaması 65” diyor. Fransız ölçüm şirketi Mediametrie’nin yaptığı araştırmalar, klasik ekranın yavaş yavaş gençler tarafından terk edildiğini gösteriyor. Fransa’da televizyon izleyicisinin yaş ortalaması, 46.9’dan 50.7’ye çıkmış. Son 10 yılda gençler için, televizyon terk edilen bir mecra...

Bizde durum nasıl? TİAK (Televizyon İzleme Araştırma Komitesi) verilerinden yola çıkarak, 2016 yılında TÜAD (Türkiye Araştırmacılar Derneği) tarafından yapılan bir çalışma, yaş ilerledikçe ekran önünde bulunma zamanının arttığını gösteriyor.

45 ve üzeri yaşlardaki televizyon izleme oranı, beş saatin üzerinde. Fransa’da da durum aynı. 60-65 yaş aralığı ise, yüzde 80 oranında klasik TV izleyicisi.

Gençler, telefon ve tablette

Fransa’da tablet ve akıllı telefon üzerinden ekran paylaşımı, 2016’dan bu yana 3 saat 51 dakikadan, 3 saat 58 dakikaya çıktı. Bu eğilim kaçınılmaz bir şekilde genç kuşak arasında yaygınlaşıyor. Bizde şöyle bir bilgi, fikir verebilir. TÜAD araştırmasında, TV izleme ortalamasında en düşük oran, 15-24 yaş grubu arasında (2 saat 58 dakika). Yani diğer ekran enstrümanlarının en yoğun kullanıldığı yaş grubu diyebiliriz.

Hem bizde hem de Batı’da internet ortamında dizi izleme grubu da bu yaş aralığında. TV kanalları, cep uygulamalarına uygun kısa diziler, Snapchat uygulamalı canlı maç yayınlarıyla (Mesela Fransız
TF1 kanalı) genç izleyiciyi çekme gayretinde... Keza internet sitelerini daha özenli  kullanmaya başladıkları da görünüyor.  Bizim daha özel bir durumumuz var.  Bu kopuş Batı kadar keskin değil.  Genel olarak televizyon izleme alışkanlığı her yaş grubunda hatırı sayılır oranda...

Türkiye’de oran üç yıldır sabit

Dünyada TV izleme oranları değişirken, bizde neredeyse sabit... 2013 yılından bu yana yapılan araştırmada, Türkiye’de TV izleme oranı, günde ortalama dört saat... Dünya ortalaması 3.03 dakika, Avrupa ortalaması ise, 3 saat 55 dakika.

Hangi bölge TV izliyor?

TÜAD’ın 2016 yılında yaptığı araştırmada İzmir, 4 saat 32 dakikayla en çok TV izleyen şehir. En az seyreden bölge ise, 3 saat 51 dakikayla İç Anadolu.

En çok izlenen gün

En çok TV izlenen gün, 4 saat 18 dakikayla pazar oluyor. Kadınlar en çok 4 saat 35 dakikayla cuma günü ekran başında. Erkeklerin tercihi de pazar gününden yana...