Medya
12 Mar 2018 08:12 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:04

Milliyet yazarı o verileri paylaştı: Dizideki kadın, ağlar, tehdit edilir ve yemek yapar!

Milliyet yazarı Sina Koloğlu, TÜSİAD için yapılan araştırmayı köşesine taşıdı.

Milliyet Gazetesi yazarı Sina Koloğlu, Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. İrem İnceoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Elif Akçalı'nın ‘TV Dizilerinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ başlığıyla ilgili TÜSİAD için yaptığı araştırmayı köşesine taşıdı.

Milliyet yazarı Sina Koloğlu, bugünkü köşesinde şunları yazdı:

Dizideki kadın, ağlar, tehdit edilir ve yemek yapar


Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. İrem İnceoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Elif Akçalı, ‘TV Dizilerinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ başlığıyla ilgili TÜSİAD için bir araştırma yaptı.

Altı kanalda 1-31 Mayıs tarihleri arasında yayınlanan, en çok izlenme payına sahip 12 dizinin, 161 erkek ve kadın karakteri (başrol ve yan roller) incelendi. Ortaya çıkan kadın karakterinin özeti şu şekilde: Zayıf karakterli, yeri gelince aşağılanan, ev kadını ve duygusal...

Erkekler daha çok görünüyor

Rol dağılımında kadınlar yüzde 47, erkekler yüzde 53 oranlarında. Araştırmaya göre, erkek karakterler üçte iki oranında daha fazla dizilere hakim.

Hem hoş hem de zayıf!

İncelenen üç kadından ikisi zayıf karakter. Yani ezik. “Hatun pek hoş” yorumları ise, dörtte üç oranında yer alıyor.

Kadın evlidir, erkek ne yapsa yeridir!

Kadın karakterlerin neredeyse hepsi evli. Medeni durumu belli. Erkeklerde böyle bir sorun yok. Nerede sabah, orada akşam olabilir. Gününü gün edebilir, özgürdür.

Erkek para getirir

Dizilerde evin kadını, ezici bir çoğunlukla iktidarda. Kadın karakterler, yüzde 79 oranında çocuklara bakıyor. Erkekler sanırım arada bir başını okşayıp, dışarı çıkıyor. ‘Ev kadını’ oranı yüzde 92. Çalışan kadın karakter ise, yüzde 20 civarında. Çalışma erkeklere mahsus,‘iş konusu olunca’ yüzde 82 oranında erkek karakterler ön plana çıkıyor.

Şiddet, tehdit kıvamında

Araştırmanın çarpıcı oranlarından biri de dizilerde ‘tehdit ve aşağılama’ bölümüyle ilgili. ‘Şiddet ve tehdit’ sahnelerinde erkekler ön planda. (Yüzde 79.) ‘Kadın gibi olmak’ örneğiyle aşağılanma ise, yüzde 62.

Kadın ağlar, erkek kabadır

Genel geçer karakter şablonunda, kadın ve erkeğe biçilmiş rollerin bir başka özeti de bu. Dizilerde erkek profili kaba (yüzde 69’u böyle) ve agresif (yüzde 62). Kadın karakterler ise, duygusal (yüzde 80), uysal (yüzde 64) ve hayalperest (yüzde 77).

Genç kadın oyuncu bolluğu

Araştırmada dikkat çekici bir başka saptamaysa, genç kadın oyuncu sayısının, genç erkek oyuncu sayısının 2.5 katı olması. Dizilerin büyük bir bölümünü kadınlar izliyor. Bir yerde kadın oyuncu, kadın seyirciye oynuyor durumu var. Bir de işin izleyici profiliyle ilgili araştırma sonuçları açıklansa... Dizideki kadınla izleyen kadın arasında büyük bir fark olmadığı ortaya çıkar böylece.