Medya
24 Eki 2018 14:49 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:56

Milliyet yazarı çağrıda bulunmuştu! Netflix o filmi kaldırıyor!

Milliyet yazarı Özay Şendir, Geceyarısı Ekspresi filminin Netflix’de Türkiye’de dahil, tüm ülkelerde yayında olmasını eleştirmişti.

Milliyet gazetesi yazarı Özay Şendir “Netflix ‘Geceyarısı Ekspresi’ni kaldıracak” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Şendir, Netflix’in “Geceyarısı Ekspresi” filmini yayından kaldıracağını duyurdu.

Şendir şunları kaydetti:

“Son iki haftada Netflix’te yayında olan ve yapanların bile ‘Irkçı bir film’ dediği ‘Geceyarısı Ekspresi’ne dair iki yazı yazdım. İlk yazıda, yapanların bile utandığı bir filmin platformda olmaması gerektiğini, ikinci yazıda, bu ırkçı filme dair sessiz kalınmasından mutlu olmadığımı ve gerekirse her hafta yazacağımı belirttim.

Aynı gün son derece kibar bir bilgilendirme telefonu aldım.

İlk yazımdan sonra filmin kalkması için ABD’ye bir yazı gitmiş durumda.

‘Ne zaman kalkar?’ sorusunun şu an net bir cevabı yok. Telefonda, toplu alınan paketlerden ve süreli sözleşmelerden bahsedildi. Türkiye’de de öyledir film satın alma işi.

İyi filmler tek başına pazarlanmaz. Yanına, tek pazarlanma şansı olmayan, iş yapmamış yapımlar da eklenir ve bir paket yaratılır.

O paketi satın alır kanallar, istediği iyi filmi yayınlar, diğerlerini yayına sokmasa bile parasını ödemiş olur.

‘Sözleşmeler hep böyledir, parasını ödedikten sonra yayından hemen çekebilirsiniz’ dedim ama Türkiye ofisinin tek başına vereceği bir karar olmadığını da bildiğim için fazla ısrar edemedim.

Kendi çektiği belgesellerde ırkçılığa karşı net bir duruşu olan bir markanın, ırkçı olduğunu çekenlerin bile kabul ettiği ‘Geceyarısı Ekspresi’ni en kısa sürede kaldıracağını umuyorum.

Bekleyip, göreceğiz birlikte...”