Polemik & Kulis
31 Ağu 2020 13:42 Son Güncelleme: 31 Ağu 2020 13:49

Milli Gazete'den 'sansür' isyanı!

Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, sansüre uğradıklarını gündeme getirdi.

Mustafa Kurdaş, bugünkü yazısında Tarım Bakanlığı’na ilişkin yayımladıkları haberlerinin internet sitesinden kaldırılmasını eleştirdi.

“Millî Gazete, manşetleriyle, haberleriyle Tarım Bakanlığı’na adeta çekidüzen veriyordu” diyen Kurdaş şöyle devam etti:

“Denetim görevini kamu yararı için yapıyor, gerek Tarım Bakanlığı’ndaki gerekse en az bakanlık kadar ülke tarımımız ve çiftçimiz için önemli olan Tarım Kredi Kooperatifleri’nde olup bitenleri kamuoyuna mal ediyordu. Millî Gazete’nin kamu yararını gözetmesine, olup bitenleri kamuoyunun dikkatine sunmasına mani olunamayınca ‘hukuki sansür’ yolları geliştirildi. ‘Madem Millî Gazete’ye engel olamıyoruz, o zaman kamuoyunun Millî Gazete’ye erişimine engel olalım’ formülü devreye sokuldu. Her biri belgeli haberler milletten ve daha da önemlisi devletten, yükseklerdeki kişiden ve kişilerden kaçırılmak isteniyordu, besbelli.”

“POST-MODERN BİR SANSÜR UYGULAMASIDIR”

Mustafa Kurdaş, “Belgeli 19 Saadettin İnan imzalı haberimize internet sitemizden artık kimse ulaşamayacak. Bilmelisin ki; bir gazete ve bir genel yayın yönetmeni için en zor ve en acı şey sansürdür” tepkisini şöyle sürdürdü:

“Biz biliyoruz ki, adı ‘erişim engeli’ gibi tuhaf bir şey de olsa, bu yapılan şey sansürün kendisidir. Darbe süreçlerinde bile yaşanmamış bir karartma yöntemi kullanılmış post-modern sansürdür ‘erişim engeli’ dedikleri. Yasak muhabire, gazeteye, habere değil aslında okuyucuyadır, kamuoyunadır. Erişimi engellemek, insanların gazete almasını, kitap almasını yasaklamaktan başka bir şey değildir. Haberin okunmaması için yapılan karartma, post-modern bir sansür uygulamasıdır.”