Kültür Sanat
20 Haz 2022 15:42 Son Güncelleme: 20 Haz 2022 15:45

Milli Gazete o filmi hedef aldı: Perdeyi kapatın

Animasyon film olan Lightyear 2 Eylül’de seyirci ile buluşacak. Filmde eşcinsel bir karakterin de yer alması sebebiyle Milli Gazete, filme tepki gösterdi.

Oyuncak Hikayesi film serisinde yer alan Buzz Lightyear karakterinin hikayesinin anlatıldığı Lightyear filmi Türkiye’de 2 Eylül tarihinde beyaz perdede seyirci ile buluşacak.

Filmde eşcinsel bir karakterin olması tartışma konusu oldu.

Yapımcılığını Disney’in üstlendiği film Dünya çapında 17 Haziran’da vizyona girdi. Ancak başlayan tartışmanın ardından Çin, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Lübnan ve Mısır başta olmak üzere filme 14 ülkede yasak geldi.

MİLLİ GAZETE’DEN “PERDEYİ KAPATIN” ÇAĞRISI

2 Eylül’de Türkiye’de vizyona girmesi beklenen filme Milli Gazete de tepkisini gösterdi. Milli Gazete, “Perdeyi Kapatın” başlıklı haberinde filmin vizyona girmemesi için çağrıda bulundu.

Milli Gazete’nin haberinde şu ifadeler yer aldı:

“İçerisinde bulunan gayri ahlaki unsurlar dolayısıyla birçok ülkede yasaklanan filmin Türkiye’de 2 Eylül tarihinde vizyona girmesi planlanıyor. Konuya ilişkin olarak görüşlerini paylaşan vatandaşlar, söz konusu filmin gösterime girmesine mâni olunmasını talep ediyor. Doğrudan çocukları hedef alması dolayısıyla ilaveten bir tehlike içeren film için gerekli mercilerin adım atması gerekiyor.”