Politika
09 Eyl 2022 20:00 Son Güncelleme: 09 Eyl 2022 20:04

Millet İttifakı'nda neler oluyor? İYİ Parti'den olay yaratacak ittifak çıkışı

İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, CHP ile şu anda bir ittifak içinde olmadıklarını söyledi. Poyraz, "Seçim kararı alındıktan sonra altı parti ittifak içinde olabilir" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'in "HDP'ye bakanlık verilebilir" sözleri sonrası iktidara yakın medya tarafından başlatılan tartışma sürüyor.

İYİ Partili isimler Tekin'in açıklamalarına tepki gösterirken CHP’li Barış Yarkadaş, İYİ Partililerin HDP oylarının desteğiyle kazanılan belediyelerden ihale aldıklarınıöne sürerek bu yaklaşımı eleştirmişti.

TV100 ekranlarına konuk olan CHP eski Milletvekili Barış Yarkadaş, CHP’li belediyelerde İyi Partili isimlerin de görev aldığına da dikkat çekerek bu isimlerin nasıl denetleneceğini sorgulamıştı.

İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz da, HDP'nin katkısıyla alınan belediyelerde ihalelerden bazılarının İYİ Partili isimlere verildiğini öne süren Barış Yarkadaş'a cevap vermek için canlı yayına bağlandı.

"CHP İLE İTTİFAK İÇİNDE DEĞİLİZ"

Partisinin CHP ile ittifak içinde olmadığını söyleyen Poyraz, "Altılı masa olarak tanımladığınız masanın bir tane kuruluş amaç ve tanımı var. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" ifadelerini kullandı.

Poyraz, Yeni Akit Ankara Temsilcisi Hacı Yakışıklı’nın "CHP ile ortak olmadığınız mı söylüyorsunuz şu an?" sorusuna "Evet" yanıtını verdi.

“SEÇİM KARARI İLE BİRLİKTE, ALTI PARTİ İTTİFAK OLABİLİR”

Poyraz, "Defalarca ifade ettiğimiz çok net bir şey var. Biraz önce de ittifakın tanımını verdim. Seçim kararı alındıktan sonra, altılı masadaki altı parti seçimden sonra, seçim kararı ile birlikte, altı parti ittifak olabilir. İçlerinde birkaç tanesinde ittifak olabilir seçim kararı verildiğinde" şeklinde konuştu.