Politika
05 Haz 2021 19:37 Son Güncelleme: 05 Haz 2021 23:42

MHP, Yeni Akit’i topa tuttu! 'Bunların imanları eksik’

MHP Genel Sekreteri Büyükataman, YeniAkit gazetesine tepki gösterdi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile ilgili Yeni Akit köşe yazarının yazdığı yazıyı tepki gösterdi.

Yeni Akit yazarı Kenan Alpay, 4 Haziran'da yazdığı, ''Özür yok, pişkinlik ve şirretlik gani'' başlıklı yazısında, ‘’Her durumda “Tek Adam, Ulu Önder, Ebedi Şef”e şükran ve sadakat duymamız gerekiyor, aksi durumda eleştiri ve itirazları yapanları derhal meczup, mürteci, kendini bilmez, provokatör, hain veya ajan gibi en çirkin yaftalarla mahkûm ediliyor. Ayasofya’daki icazet töreni sonrasında Bakara Suresi 114. Ayeti Kerimeye dayanarak dua okuyan hocayı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP kadroları gibi Meral Akşener ve İYİ Parti kadroları da çirkin bir dizi ithamla mahkûm etmeye kalkıştılar. Fakat MHP lideri Devlet Bahçeli’nin kurduğu cümleler öylesine aşırı, temelsiz ve tutarsızdı ki ne İslam’ın temel esaslarıyla ne de yakın tarihin siyasi ve toplumsal tecrübeleriyle telif etme imkânı vardı. Adeta “Olmasaydın Olmazdık” karanlığı ve dayatması form değiştirip karşımıza dikiliyordu. Mesela şu cümlede koskoca bir halkın iman sahibi olması bile bakın mutlak manada nasıl Ulu Önder’e bağlanıyor: “Atatürk tarih sahnesine çıkmasaydı, İslam’ın bekçisi olmasaydı doğdunuz zaman kulağınıza ezan mı okunur yoksa bir Kilise’de vaftiz mi olurdunuz?” Madem Bahçeli’nin dediği gibi kulağımıza okuna ezanı bile Ulu Önder’e borçluyuz o halde hayat tarzımız aynen şöyle olacakmış: “Atatürk’ü rahmetle anmak, ona saygı duymak, onun eserlerine sadık kalmak her nesil, her Türk evladı için ödevdir.” ifadelerini kullandı.

Büyükataman ise Alpay’ın yazısı için, ‘’ Ömrünü Türk milletine adayan Büyük Gazi’ye yönelen her türlü kötü niyetin ardında gayrimillî emellerin olduğu yeniden gösterilmiştir.’’ yorumunda bulundu.

MHP’li Büyükataman, Twitter hesabı üzerinden şunları paylaştı;

‘’Atatürk’ü hedef tahtasına koyan ahlaksız yaklaşım, Milliyetçi Hareket’in ve onun Sayın Genel Başkanı’nın sinesinde paramparça edilmiştir. Ömrünü Türk milletine adayan Büyük Gazi’ye yönelen her türlü kötü niyetin ardında gayrimillî emellerin olduğu yeniden gösterilmiştir.

Tam çıkarılması gereken dersler çıkartılmış olmalı dediğimiz anda, konu Atatürk olduğunda algıları kapanan YeniAkit’in bir yazarı devreye girmiş, yazdığı köşe yazısı ile kendine yakışan sözleri duymak için ortalığa atılmıştır.

Aklı hâlâ “Olmasaydın da olurduk” rezaletinde kalan Yeniakit’in köşe yazarı hem Büyük Gazi’yi hem de Sayın Genel Başkanımızı hadsizce hedef almış. Memlekete faydası görülmeyen bu gibilerin eleştirileri, insani bir anlam ifade etmeyip geçmişlerindeki kara lekenin yansımasıdır.

Bunlar, ayetlerden örnekler verirler ancak ayetin konuya uygun olup olmadığından habersizdirler. Bunların tek tutarlı yanları, Büyük Gazi’ye olan düşmanlıklarındaki inattır. İslam’ın temel esaslarından bu kutsal esasları sömürebilecekleri kadarını bilmek bunlara yeterlidir.

Bugün esir Türklerin yaşadıkları dinî baskıları bile görmeyen, buna kafa yormayan bu tiplerin “kulaklarına okunan ezanda” Büyük Gazi’nin payını hissetmemeleri yalnız tarih değil iman eksikliklerinden de kaynaklanmaktadır.’’