Gündem
27 Kas 2021 13:26 Son Güncelleme: 27 Kas 2021 13:30

Metrodaki bıçaklı saldırgan X-Ray'den nasıl geçti? Metro İstanbul'dan ilk açıklama

Kadıköy metrosundaki bıçaklı saldırı girişiminden sonra tartışma konusu olan güvenlik önlemleriyle ilgili Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy açıklamalarda bulundu.

Kadıköy metrosundaki bıçaklı saldırı girişiminin ardından tartışma konusu olan güvenlik önlemleriyle ilgili Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy açıklamalarda bulundu. Soy, "Çok üzücü bir olay. Buna benzer olaylar maalesef yaşanıyor. Kadına şiddet Türkiye'nin bir gerçeği ve çok üzücü. Bunu engellemek için her şeyin yapılması lazım. Metrolar toplu taşımanın bir parçasıdır. Metronun girişinde güvenlik kontrolü olduğu için insanlar uçaklarla karıştırıyorlar. Havacılığın güvenlik ve denetim standartları farklıdır, toplu taşımanın farklıdır" dedi.

"Bugün bakarsanız metrobüslerde, tramvaylarda bir girişte güvenlik kontrolü ve metal dedektörü yoktur" diyen Soy, "Bu metal dedektörlerin belli bir hassasiyet ayarı seviyesi var. Bu kontrol özellikle bomba gibi, silah gibi şeylere duyarlı. Terör riskine karşı konmuş bir önlem bu, vandalizme karşı engelleyici bir unsur değil. Algıda bir karışıklıktan, insanlar orada metal dedektörlerini gördükleri için havaalanları ve uçak standartlarıyla karıştırıyorlar. Avrupa'nın hiçbir ülkesinde hiçbir kentinde girişte güvenlik kontrolü yapılmaz" dedi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul'da, Kadıköy-Tavşantepe metrosunda akşam saatlerinde Emrah Yılmaz adlı kişi, Senanur Damgacı adlı vatandaşı elinde bıçakla tehditler savurmuş, hakaretler etmişti. Saldırgan , "silahla tehdit", "basit yaralamaya teşebbüs" ve "halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit" suçlarından tutuklanmıştı.