Gündem
05 Kas 2019 15:12 Son Güncelleme: 05 Kas 2019 18:27

Metiner ve Erdoğan'ın danışmanı Twitter'da kapıştı

Mehmet Altan'ın beraat edip, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın tahliye edilmesi siyaset camiasının gündemine oturdu. Cumhurbaşkanı başdanışmanı İlnur Çevik attığı twitle AK Partili Mehmet Metiner'in tepkisini çekti.

Mehmet Altan'ın FETÖ yargılamasında beraat kararı alması üzerine Cumhurbaşkanı danışmanı İlnur Çevik, twitter hesabından "Mehmet Altan beraat etti çok güzel haber. Adalet yerini buldu yargı Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ı suçlu buldu Mehmet Altan’ı da suçsuz' diye yazdı. 

Bu mesajına tepki AK Parti kanadından Mehmet Metiner'den geldi. Şamil Tayyar da Metiner'in eleştirisini retweet ederek ona destek çıktı. Metiner, İlnur Çevik'e şu sözlerle tepki gösterdi:

 

İlnur Çevik'ten fotoğraflı yanıt
Eleştiriler üzerine İlnur Çevik twitter hesabına bir fotoğraf koydu ve "15 Temmuz'da siz neredeydiniz' diye sordu. İşte İlnur Çevik'in fotoğraflı o yanıtı:

 

METİNER: “BİZ SİZİN GİBİ 16 TEMMUZCULARDAN DEĞİLİZ”

Çevik'e Metiner'den yanıt gecikmedi. Metiner de 15 Temmuz'da çekilen fotoğrafları paylaşarak şunları kaydetti:

"Siz neredeydiniz diye kastettiğin bensem; biz 15 Temmuz'da Reis'imizin yanındaydık, milletimizle birlikte tankların üstündeydik. Bin düşün bir konuş derim. Biz sizin gibi 16 Temmuzculardan değiliz! Haddini bil!"

 

ERDOĞAN UYARMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, danışmanı İlnur Çevik’in televizyonda yaptığı açıklamalardan ve gazetelerde yazdıkları bazı yazılardan rahatsız olduğu gündeme gelmişti.

TRT’de ekrana gelen ve İlnur Çevik’in yorum yaptığı "Dünya’nın Ekopolitiği" programı da yayından kaldırılmıştı.

Çevik’in Yeni Birlik gazetesindeki yazılarına da son verilmişti.

İLNUR ÇEVİK KİMDİR

Süleyman Demirel'in manevi oğlu, Barzani’ye yakınlığıyla bilinen işadamı ve gazeteci İlnur Çevik, 2016 yılında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı olarak atanmıştı.

Barzani ve Talabani ile yakın ilişkileri olan Çevik, bir röportajında “Talabani'nin en has adamlarından birisiyim. Barzani ile de ilişkimizi kıskanan yerel yöneticiler oldu” demişti.

1991-1993 yılları arasında Başbakan Süleyman Demirel'in özel danışmanlığını da yapan İlnur Çevik, Demirel ile Kuzey Irak'taki Kürt liderler arasında koordinasyon sağlamıştı. İlnur Çevik’in sahibi olduğu Çevikler İnşaat, ABD'nin Irak'ı işgal ettiği 2003 yılında Süleymaniye, Dohuk ve Erbil'de inşaat işleri almıştı. Çevik Süleyman Demirel'in manevi oğluydu.