Televizyon
28 Ağu 2012 23:55 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 14:04

METİN AKPINAR FENA SAYDIRDI; ''ORHAN PAMUK DA KİMMİŞ YA, BEN DE ONDAN BIKTIM!''

Ünlü oyuncu ve tiyatrocu Metin Akpınar, Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk için demediğini bırakmadı.

Sanatçı Metin Akpınar CNN TÜRK’te Aykırı Sorular programında Enver Aysever’in konuğu oldu. Sanatçı Türkiye’ye dair her şeyin konuşulduğu programda çarpıcı açıklamalar yaptı.

NEYİ ABARTACAĞIZ, NEYİ GÜLDÜRECEĞİZ BEN DEHŞET İÇİNDEYİM
Bizim oynadığımız aktif olduğumuz dönemlerde abarttığımız olgular bugün normal. Neyi abartacağız, neyi güldüreceğiz ben dehşet içindeyim. Çok kaygılıyım.
GÜÇLÜ OLAN HER ŞEYİ YAPIYOR
…şimdi ben son dönemlerde çağdaş insanın, çağdaş dünyanın her sorununu akıl yoluyla çözmesinden yana biriyim. Ve hakkın haklıya verilmesinden yana bir düşünceye sahibim. Ama bugün şimdi hak kuvvetle çözülüyor ve kuvvetli olan haklı oluyor. Güçlü olan her şeyi yapıyor.
DEMOKRASİYİ BİZE YANLIŞ ANLATTILAR
“Demokrasiyi biz hep yanlış anladık. Bize galiba hep yanlış anlattılar. Demokrasi önce eşitlik dediler olmadığını sonra anladık. Sonra dediler ki çoğunluğun hakimiyeti dediler. Ayıptır çoğunluk hakim olur mu dedik. Yani çoğunluğun hakları karşısında azınlığın haklarının korunduğu kurumların ve kuralların olduğu sistemdir diye algıladık. Çok güzel söyleniyor. Ama onun da olmadığını anladık. Son vardığımız olay özgür iradeleriyle geleceklerini tayin edecek insan topluluklarının yönetildiği şekil olarak biliyoruz. Burada bir anlaşma bir konsensüs aranmaz. Bizim bütün derdimiz o. Gelin herkes aynı düşünsün, birlik, beraberlik,mutabakat falan. Yok böyle bir şey. Böyle olmalyacak. Herkes ayrı düşünecek. Ve ayrı düşünenlerin beraber yaşadığı bir rejimi idareye uygulayacak. Sokaktaki insan da ona uyacak. Bunu da kendi özgür iradesiyle tayin edecek. İstismar edilerek değil. Ekonomik istismarla değil, din istismarıyla değil. Laisizmin dışında seküler olmak zorundayız. Önce bu. Sekülarizm bence bu ülkenin vazgeçilmezi. Laisizmden falan vazgeçtim.
BEN BİR ATATÜRKÇÜYÜM AMA KEMALİST DEĞİLİM
“Ben bağnaz dincilere de karşıyım. Bağnaz Kemalistlere de karşıyım. Bağnaz komünistlere de karşıyım. Bağnazlık ve körü körüne iman nerede varsa onu tartışmak ve çözmek lazım. Atatürk’ü de böyle, Kemalizmi de böyle. Ben bir Atatürkçüyüm.  Ama Kemalist değilim. Onu din yapan, onu ilah yapanlardan değilim. Ama o ilahın ayağını yere bastıralım diye yok edenlerden de değilim.”
CHP’NİN ATATÜRK’ÜN PARTİSİ OLUP OLMADIĞI KONUSUNDA ENDİŞELERİM VAR

“Şimdi yeni CHP’nin Atatürk’ün partisi olup olmadığı konusunda endişelerim var. 92’de Deniz Baykal dedi ki bu parti benim partim dedi. Bir defa oradan bir dağıldık. Ondan sonra Deniz Bey de gidince acaba kimlere kaldı? Hatta Deniz Bey’in yandaşları diye tanımladığımız ve parti içindeki ana çekirdek diye yorumlanan takım da Kemalist ve Atatürkçü. O zaman kim kimin partisi, kim nerede, kim kimin yanında. Orada bir kargaşa var. Mesela bunun derhal çözülmesi lazım. CHP boynuna asılan yaftadan derhal kurtulmalı. ‘bu devlet partisidir, askerle işbirliği yapar, zaten halkın falan da yanında değildir, anti dincidir’ Kurtulma gayretlerini de fevkalade yanlış buluyorum. Cumhuriyet’in dini zaten vardır. Cumhuriyet’in dini İslam’dır. Mezhebi İmam-ı Azam Ebu Hanefi’dir. İmam Matüridi itikadına göre de uyum sağlamıştır.
TÜRKİYELİLİK KAVRAMINA ARTIK KARŞI DEĞİLİM
“Türkiyelilik kavramına artık karşı değilim. Çünkü artık Türk tanımlamasının bir etnik kimlik tanımlaması olmadığını bu topluma anlatmak imkânsız. Bence o aşıldı. Ama acaba bunu Anayasa’da zikrederken ‘Türkiye Kürtlerden ve Türklerden müteşekkildir” mi demeli?, Türkiye’nin resmi dili Türkçe ve Kürtçedir mi demeli? Yoksa daha yuvarlak bunları allayıp pullayıp halledip mi demeli?

Akpınar, Nobel ödüllü Yazar Orhan Pamuk’un Türkiye burjuvazisi ile ilgili tartışma yaratan sözlerini de değerlendirdi.
ORHAN PAMUK’TAN ARTIK BIKTIM
“Ben de bu yazarın niye dünya çapında olduğunu dehşet ve hayretle karşılıyorum. Bu popüler kültür bizim canımızı okudu. Sen hem eskiyle yeniyi kar. Ve bana yeni bir şey anlatıyormuş gibi anlat. Hem de Atatürk’ün kafasına sıçan martıları dolaştır dolaştır Atatürk’ün kafasına ettir. Sonra da senin kültürün gelişmiş olsun. Öteki de popüler pis kültür olsun. Vay efendim vay. Orhan Pamuk kimmiş ya. Pamuk. Yaptığı işi okuyorum. Ama şu söylem ve bana verdiği hiçbir şey yok. Aldığı ödül de güle güle kullansın yani. Romanlarını okuyamıyorum. Okunmuyor bence. Birkaç tanesini okumaya çalıştım. İstismar seziyorum. Benim yaşadığım bir ortamı da anlatıyor mesela, onu doğru anlatır gibi bir yere sıçrama yapıyor, orası beni pek fazla ilgilendirmiyor. İlgilendirmiyor diye ilgilenmeyeceğim mi? hayır gene bakıyorum, direniyorum, olmuyor. Doğru anlatıyor ama güya bir senteze varıyor ödül töreninde yaptığı babasının valizinde de yine aynı şeyi anlattı. Fevkalade güzel anlattı. İyi de anlattı. Bence doğru hazırlanılmıştı. İşte o zaman içtenliği, samimiyeti yakalayamıyorum. Orhan Pamuk’u Türkiye’ye dair samimi bulmuyorum. Atatürk şudur, Atatürkçüler şunu yaparlar, bunu yaparlar, ben artık Atatürkçülerden bıktım. Daha sen yeni geldin ama ben de artık Orhan Pamuk’tan bıktım.