Gündem
24 Mar 2022 22:05 Son Güncelleme: 24 Mar 2022 22:09

Meteorolojiden o illere kritik uyarı! Risk çok büyük

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü, bölge illeri için kar yağışı, çığ, buzlanma ve don uyarısında bulundu. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyretmesi beklenen bölgede yüksek kar örtüsünden dolayı çığ riski bulunuyor.

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bölge genelinde havanın çok bulutlu ve akşam saatlerine kadar aralıklı kar yağışlı olacağı belirtilerek,

“Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte, yer yer pus ve sis hadisesinin görüleceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri altında seyredeceği beklenmektedir. Rüzgârın güneyli ve batılı yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

İl merkezleri için günün beklenen en yüksek sıcaklıkları; Bitlis 2, Van, Muş ve Hakkâri’de 4 derece olması beklenmektedir. Bölgemizde beklenen kuvvetli yağış ve kuvvetli rüzgâra bağlı olarak ulaşımda aksamalar, yüksek kesimlerde tipi şeklinde kar yağışı, yüksek kar örtüsünün bulunduğu dik yamaçlarda çığ tehlikesi, görüş mesafesinde azalma, direk devrilmesi ve çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir. Yapılan son değerlendirmelere göre bölge genelinde yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunduğundan yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunması önem arz etmektedir” denildi.