Kültür Sanat
05 Mayıs 2023 12:13 Son Güncelleme: 05 Mayıs 2023 15:55

MESAM siyasi partileri uyardı; “İzinsiz müzik kullanmayın ve suç işlemeyin”

MESAM Başkanı Recep Ergül, seçim propagandası olarak müzik eserlerinin telifinin ödenmesi konusunda siyasi partileri uyardı.

Siyasi partilerin izin almadan müzik kullanmamaları ve suç işlememelerini isteyen Ergül, “Evrensel şairimiz Nazım Hikmet'in şiiri ve bestesi Alp Murat Alper'e ait ‘Güzel günler göreceğiz çocuklar en fazla PR yapan eserlerden biri. Nazım Hikmet ve bestecisi bunu siyasiler kullansın diye yapmadı. Sözleri Uğur Işıldak’a ait Dombra, kaç yıldır 7'den 70'e herkesin bildiği bir müzik oldu. Partilere seçim kazandıracak bir tür müzikten bahsediyorum” dedi.

VİCDANİ, AHLAKİ, HUKUKİ, DİNİ KURALLARA UYMAZ

Siyasilerin müziğe ihtiyaç duydukları için eserleri kullandıklarını belirten Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği(MESAM) Başkanı Recep Ergül, bugüne kadar siyasi partilerin meslek birliklerine veya doğrudan hak sahiplerine çoğunlukla telif ödemediğini söyledi. Eserlerin üretenin çocuğu gibi olduğunu belirten Recep Ergül, “İster vicdani, ister ahlaki, ister hukuki, ister büyük çoğunluğu Müslüman olan ülkemizde islami referanslarla da hareket edin fark etmez. Nereden bakarsanız bakın kul hakkıdır” dedi.

ÜLKEYİ YÖNETMEYE TALİPSENİZ KANUNA UYUN

Müziği kullanılan eser sahiplerinin siyasilere ön izin vermesi gerektiğini belirten Recep Ergül, “Ön izni besteci, söz yazarı ve aranjöründen de ayrı ayrı alması gerekiyor. Siyasi partilerin bunu yapmıyorsa suç işliyorlar. Ülkenin yönetimine talip olan siyasi parti temsilcilerinin 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kanunu bilmediğini düşünmek istemiyorum. Bilip de bile bile böyle bir hak gaspı için içine girdiğini de düşünmek istemiyorum. Eser sahibinin izni varsa sorun yok. İzinsiz kullanılmışsa bu suçtur. Hukuk davasının yanında ceza davası da açılır” dedi.

UĞUR IŞILDAK, NAZIM HİKMET SİZİN İÇİN YAZMADI

MESAM yönetimi olarak ilk seçimi yaşadıklarını belirten Recep Ergül şunları dedi;

“Deprem nedeniyle siyasiler müzik ve eğlence olmayacak demişti. Ancak son birkaç gündür görüyorum ki bunu söyleyen yetkililer de dahil olmak üzere tüm siyasi partiler seçim müziği kullanıyor. Seçim müziği bu propagandanın çok önemli bir parçasıdır. Evrensel şairimiz Nazım Hikmet'in şiiri ve bestesi Alp Murat Alper'e ait ‘Güzel günler göreceğiz çocuklar en fazla PR yapan eserlerden biri. Nazım Hikmet ve bestecisi bunu siyasiler kullansın diye yapmadı. Sözleri Uğur Işıldak’a ait Dombra, kaç yıldır 7'den 70'e herkesin bildiği bir müzik oldu. Partilere seçim kazandıracak bir tür müzikten bahsediyorum. Bütün bunları meydanlarda kullanmanın bir bedeli var. Siyasi partiler hazine yardımı alıyor. Mitinglere çağırdıkları insanlara bir şey sunuyor, vaatlerde bulunuyorlar. Müzisyenin, bestecinin, aranjörün, söz yazarının payı nerede burada. Siyasi parti temsilcileri sizlere söylüyorum. Harcadığınız paraların içinde devede kulak değil vereceğiniz telif bedeli. Ülkenin yönetimine talipsiniz korsan bir iş yapmayın” dedi.

MESAM Başkanı Recep Ergül hukuki yollara başvurmak isteyen eser sahiplerine ücretsiz hukuki destek de vereceklerini söyledi.