Politika
23 Ağu 2021 00:09 Son Güncelleme: 23 Ağu 2021 00:12

Mersin Valiliği: O polisler mevzuatın dışına çıktı

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın sosyal medyada yaptığı paylaşımda AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz'ın kendisini durduran polislere hakaret ettiğini iddia etti. Bunun üzerine Mersin Valiliği’nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Görevli memurlar yasal mevzuatın dışına çıkmışlardır. Bunun üzerine haklarında gerekli yasal işlem başlatılmıştır" denildi.

AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz'ın aracını durduran polislerle diyaloğu ortaya çıktı. Konuyla ilgili Mersin Valiliği de açıklama yaptı.

18 Temmuz’da meydana gelen olayla ilgili görüntüleri paylaşan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, "Üzülerek söylüyorum, AKP'li bir milletvekili Türk Polisi'ne ‘şerefsiz' kelimesini kullanıyor, ‘Arabamdan uzak dur, tükürüklerin geliyor' diyerek aşağılıyor. Mersinin Erdemli ilçesi için ‘her geldiğimde bu pislikle karşılaşıyorum' diyor" ifadelerini kullandı.

Mersin Valiliği, olaya konu olan polis memurlarının yasal mevzuatın dışına çıktıklarını, bu nedenle haklarında soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Mersin Valiliği’nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İlimizde 18 Temmuz saat 18:30 sıralarında Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın arabasının durdurulması olayı ile ilgili olarak, Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın sosyal medya paylaşımı, olayı tamamen çarpıtmaktadır. Bahse konu olayda Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın aracı polis memurlarınca ihbar üzerine durdurulmuştur. Karayolları Trafik Kanunu'nun 71. Maddesi G Bendi'nde görev ve hizmet gerekleri ve güvenlik nedenleriyle geçiş üstünlüğüne sahip araçlar sayılmıştır. Bu çerçevede milletvekilinin kullandığı araç bu kapsamda olmasına rağmen polis memurlarınca durdurulduktan ve milletvekili olduğu anlaşıldıktan sonra yarım saat bekletilmiştir. İlgili şube müdürünce sorgulamanın yanlış yapıldığı, aracın kaydının bulunduğu, bu bakımdan milletvekilinin aracının plakasının yanlış bildirildiği ihbarın yanlış olduğu söylenmesine rağmen bekletilmiş, ancak mesele İl Emniyet Müdürü'ne intikal ettikten sonra çözülebilmiştir. O esnada polis memurlarının yapması gereken, eğer tespit edilen ihlal var ise tutanak tutup ilgili kurumuna göndermektir. Ancak ön tahkikattan anlaşılmıştır ki, görevli memurlar yasal mevzuatın dışına çıkmışlardır. Bunun üzerine haklarında gerekli yasal işlem başlatılmıştır."