Ekonomi
19 Eyl 2022 19:52 Son Güncelleme: 19 Eyl 2022 19:55

Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesi TÜSİAD'dan kritik enflasyon uyarısı!

Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesi TÜSİAD Başkanı Orhan Turan'dan enflasyon uyarısı geldi. Turan, "Kanıtlanmış iktisadi yöntemleri kullanarak bu kısır döngüden bir an önce çıkmalıyız" dedi.

Merkez Bankası, Ağustos ayında düzenlenen toplantıda piyasa beklentilerinin aksine politika faizinde 100 baz puan indirime giderek, yüzde 14,00 seviyesinden yüzde 13,00 seviyesine indirmişti. Merkez Bankası PPK toplantısı 22 Eylül 2022 Perşembe günü yapılacak. Aynı gün saat 14.00'te faiz kararı duyurulacak.

Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen Kabine toplantısı sonrasında faiz konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kimse bizden şunu beklemesin. Bu iktidar faizi artırmayacak, faizi düşürmeye devam edecek." ifadelerini kullanmıştı. Bu kapsamda eylül ayı içerisinde de faiz artışı beklenmiyor.

Merkez Bankası'nın perşembe günü açıklayacağı faiz kararı öncesinde dolar 2022 yılının rekorunu kırdı. Dolar, TL karşısında 18,3107'yi aştı. Dolar kuru tekrar 18,29 seviyesine düştü.

TÜSİAD'DAN UYARI

Kritik toplantı öncesi TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, enflasyonla mücadele için çözüm önerilerini sıraladı. Turan, "Kanıtlanmış iktisadi yöntemleri kullanarak bu kısır döngüden bir an önce çıkmalıyız" dedi.

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, enflasyonla mücadele için çözüm önerilerini Yetkin Report'ta kaleme aldığı 'Global bir fırsatı kaçırıyor muyuz?' başlıklı yazısında sıraladı.

Turan "Enflasyonla mücadelede bir mutabakat oluşması gerekiyor" değerlendirmesini yaptı.

"KRİTİK ÖNEMDE"

"Enflasyonla mücadele Merkez Bankası’nın temel sorumluluğu olmakla beraber bu mücadele kapsamlı bir politika inşası isteyen bir süreçtir" diyen Turan, "İlgili bakanlıklardan düzenleyici kurumlara kadar ekonomi ile doğrudan veya dolaylı ilişki içerisinde olan her kurumun bu sürece sürdürülebilir, öngörülebilir, tamamlayıcı politikalarla katkı sağlaması kritik önemde" ifadelerini kullandı.

"MÜTABAKAT MAALESEF OLUŞAMAMIŞ"

Turan, "Türkiye’de enflasyonla mücadelede ekonominin paydaşları nezdinde bir mutabakat maalesef oluşamamış, enflasyon çift haneye çıkmaya başladığı dönemden itibaren bu sürecin yaratacağı sorunlar geri planda kalmıştır. Bugün her ne kadar düşük faizle fonlama talebi gündemde olsa da sorunların üstesinden gelebilmek için öncelikli olanın enflasyonla mücadele olduğunu anlamalıyız. TÜSİAD olarak fiyat istikrarı ve enflasyonla mücadelenin öneminin üzerinde uzun zamandır durmaktayız" dedi.

"TOPLUMSAL REFAH KAYBINA NEDEN OLUYOR"

"Enflasyonla doğru zamanda doğru araçla mücadele ettiğinizde bu tercihin kısa süreli bir maliyeti olur" diyen Turan, "Sorunu aşmak için gereken bu sınırlı maliyete katlanmak yerine kısa vadeli kazanımlar adına atılan adımlar maalesef yüzde 80-90 seviyesindeki enflasyona ve toplumsal refah kaybına neden oluyor. Tüm bunların bir neticesi olarak da global ekonomiden aldığımız pay düşüyor" diye belirtti.

"BU KISIR DÖNGÜDEN BİR AN ÖNCE ÇIKMALIYIZ"

Turan, "Halen enerjimizi enflasyon, döviz kuru, krediler gibi sorunlardan oluşan bir döngüden çıkmaya harcıyoruz. Kanıtlanmış iktisadi yöntemleri kullanarak bu kısır döngüden bir an önce çıkmalı, uzun vadeli stratejilerle dünyayı doğru okuyup adımlarımızı şimdiden atmalıyız" ifadelerine yer verdi.