Merkez Bankası Kur Korumalı Mevduat’tan elini çekti! Her şey sil baştan

Merkez Bankası Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesapları için yeni bir hamle yaparak tüm teşvik düzenlemelerini geri çekti. Vatandaşları Türk Lirası’na yönlendirmek isteyen bankanın yaptığı bu hamle ile ilk etapta yüzde 30’un altına gelen mevduat ve etkileşimli olarak kredi faizler oranlarının yukarı taşıması bekleniyor. Piyasada faizin ciddi bir alternatif olduğu döneme girildiği belirtilirken, borsaya bir miktar destek gelebileceği de kaydedildi.

Merkez Bankası Kur Korumalı Mevduat’tan elini çekti! Her şey sil baştan - Sayfa 1

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) çok önemli bir karara imza attı. Kur Korumalı Mevduat’ta (KKM) 3.36 trilyon liraya dayanan hesaplar için getirilen bütün düzenlemeler liralaşma stratejisi kapsamında geri kaldırıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, KKM’den TL vadeli mevduata dönüşüm hedefi devreye alındı.

118
Merkez Bankası Kur Korumalı Mevduat’tan elini çekti! Her şey sil baştan - Sayfa 2

Merkez Bankası yaptığı açıklamayla, KKM’den TL mevduata geçişin sağlanarak Kur Korumalı Mevduat’ın azaltılmasının gözetildiğini vurgularken TL vadeli mevduatın desteklenerek makro finansal istikrarın güçlendirilmesine katkı sağlanması amaçlandığı kaydedildi.

218
Merkez Bankası Kur Korumalı Mevduat’tan elini çekti! Her şey sil baştan - Sayfa 3

Açıklamada Merkez Bankasınca kur koruma desteği sağlanan hesaplardan TL hesaplara geçiş ve kur korumalı hesapların belli oranda yenilenmesinin hedeflenmesine, kur koruması bulunmayan TL payı seviyesinde artış hedefine geçilmesine karar verildiği duyuruldu.

318
Merkez Bankası Kur Korumalı Mevduat’tan elini çekti! Her şey sil baştan - Sayfa 4

MEVDUAT FAİZLERİNDE YÜKSELİŞ BEKLENİYOR
Sürecin nasıl işleyeceği ve etkilerinin neler olacağını merak eden yatırımcılar için bankacılık sektörü kaynakları olası senaryoları tek tek sıraladı. Bu kapsamda kaynaklar piyasada ilk aşamada iki etki görmeyi bekliyor: TL mevduat faizlerinde sert artış ve tahvil faizinde düşüş.

418