Ekonomi
03 Şub 2024 00:01 Son Güncelleme: 03 Şub 2024 00:24

Merkez Bankası Başkanlığı’na kim atandı? Resmî Gazete’de yayımlandı

Hafize Gaye Erkan’ın Merkez Bankası Başkanlığı görevinden affını istemesinin ardından göreve getirilen isim belli oldu. Atama kararı Resmî Gazete’de yayımlandı.

8 Haziran 2023'te Türkiye'nin ilk kadın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı olarak göreve gelen Hafize Gaye Erkan’ın istifası sonrası Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Dr. Fatih Karahan, TCMB'nin başına getirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan oldu.

RESMİ GAZETE'DEKİ "GÖREVDEN ALINAN" DETAYI DİKKAT ÇEKTİ

Erkan, X hesabından yaptığı açıklama ile görevden affını istediğini paylaşırken, Resmî Gazete'de yazan "Görevden alınan" ibaresi dikkat çekti.

FATİH KARAHAN KİMDİR?

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı.

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atandı.

Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmıştır.