Gündem
15 Nis 2016 14:33 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:27

Merkel'den flaş açıklama! Erdoğan'a hakaret eden Alman komedyen...

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a haraket eden komedyen hakkında soruşturma açılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik 'hakaret' içerikli şiir okuyan Alman komedyen Jan Böhmerman hakkında soruşturma kararı verildi.

Böhmerman hakkında soruşturma açıklacağını Almanya Başbakanı Angela Merkel açıkladı.
Erdoğan'ın şikâyetçi olduğu Alman komedyene polis koruması

Merkel, Türkiye'nin talebine ilişkin koalisyon içerisinde görüş ayrılıkları olduğunu söyledi; Türkiye'nin basın ve ifade özgürlüğüne saygı duyması gerektiğini ifade etti.

"SANATSAL ÖZGÜRLÜK DEMİŞTİ"

Angela Merkel, daha önceki açıklamasında olayın sanatsal özgürlük olduğunu söyleyerek "Dün vurguladığım gibi yeniden vurgulamak istiyorum, Anayasamızda çok temel özgürlüklerimiz var. Buna fikir, bilim ve sanat özgürlüğünü kapsayan 5. madde de dahildir." yanıtını vermişti.

Jan Böhmermann, Alman ZDF kanalı için hazırladığı bir mizah programında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkler hakkında hakaret dolu ifadeler kullanmış, başta Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu olmak üzere çok sayıda Türk vatandaşının tepkisi üzerine program yayından çekilmişti.

Mainz Savcılığı, Alman ZDF televizyon kanalında hazırladığı mizah programında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hakkındaki yayınları nedeniyle Jan Böhmermann için soruşturma başlatmıştı