Politika
19 Mayıs 2022 23:46 Son Güncelleme: 20 Mayıs 2022 00:40

Meral Akşener'den SADAT ve seçim çıkışı! "Elbette 'cirkeklik' yapmak isteyeceklerdir!"

Samsun Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan İYİ Parti lideri Merak Akşener, Kılıçdaroğlu'nun SADAT iddialarına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Samsun dönüşü havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun SADAT'la ilgili iddiaları ve seçim güvenliği tartışmalarıyla ilgili, "Anadolu'da derler 'cirleklik yapma' diye. Bu seçimlerde elbette 'cirleklik' yapmak isteyeceklerdir!" dedi. Akşener sandık güvenliği ve SADAT hakkında ise, "6 siyasi partinin ve sandıkların başındaki kararlı müşahit ve başkanlarımızı oraya koyduğumuz zaman ne SADAT'ı ne MADAT'ı etkili olamaz" diye konuştu.

Özlem Gürses’in haberine göre; Akşener'in söyleşisinden öne çıkanlar şöyle:

"ÇEŞİTLİ DOSTLARA EV, VİLLA VE AVM YAPMA HAKKI DOĞAR"

"Toplumun bir çok kesiminde itiraz oldu Atatürk Havalimanı. Bu mevzu çıkarıldığı zaman İBB Meclis üyemiz Ali Kıdık'ın çok büyük bir mücadelesi oldu bu konuda. Bir kez daha teşekkür etmek isterim kendisine. Çünkü en ince teferruatı ile o biliyor.

Onun iddiası şuydu ki ben ona inanıyorum ve katılıyorum. Millet Bahçesi yapılacak bölge, havalimanı olmaktan çıkarıldığı dakikadan itibaren çeşitli dostlara ev, villa ve AVM yapma hakkı doğar. Buraya çok ciddi dikkat çekildi, sonuçta toplumun her kesimi karşı çıktı.

"19 MAYIS'TA VATANDAŞA MEYDAN OKUNDU"

Bir birime on birim para harcandı, bunlar neden hesaplanmaz. Bu bilimden uzaklaştığınız zaman, kayırmaya doğru yöneldiğiniz zaman böyle oluyor. Onun için ben bir temel prensibin oluşması gerektiğini düşünüyorum. Akıl, bilim, objektiflik, kar-ziyan hesabının doğru yapılması. Yani milletin parasıyla yapılıyor netice itibariyle.

Başka bir yer seçilirse belki daha doğru olacaktı. Onun için bu bir teknik meseledir. Kör göze parmak sokar gibi 19 mayıs öncesinde adı Atatürk havalimanı olan, vatandaş tarafından miras gibi görünen yerde vatandaşa meydan okundu."

"NE SADAT'I NE MADAT'I ETKİLİ OLAMAZ"

Seçim güvenliği konusunda SADAT yapılanması sorusu üzerine Akşener şunları söyledi:

 

"Ben seçim güvenliği konusunda 6 siyasi partinin ve sandıkların başındaki kararlı müşahit ve başkanlarımızı oraya koyduğumuz zaman ne SADAT'ı ne madatı etkili olamaz. Çünkü İstanbul'da bu denendi.

Denendi derken SADAT anlamında demiyorum. İstanbul'da çıkan sonucu, Anadolu'da derler 'cirleklik yapma' diye. 'Hayır' dendi. Ama sonuç ne oldu? O ıslak imzalı tutanaklar olduğu için o 13 bin 500 lük farkı ortadan kaldıramadılar. Hani 'bir şeyler olmuştur' dendi ya o zaman. Bu milletin öyle özel bir yanı vardır ki; iradesine el uzattığınız zaman Osmanlı tokadının çiftini atıyor.

"SEÇİMLERDE ÜÇ KAĞIT OLMAZ"

Sonuçta seçim tekrarlandı ve o seçim 800 bin farkla alındı. Asıl önemli olan bu. Onun için bu seçimlerde elbette 'cirleklik' yapılacaktır. Ama zannedildiği gibi bir mevzunun 'biz kararlı durduğumuz taktirde' ki öyle olacak.

6 siyasi partinin insan gücü bir araya geliyor dolayısıyla her yerde birden fazla insanımız olacak bizim. Birbiriyle ilişkili ve birbirine destek veren. Onun için o ıslak imza asıl meseledir. Öyle bilgisayar üzerinde şu üzerinden bu üzerinde kesinlikle seçimlerde üç kağıt olmaz. Tamamen insan unsurunda sandık üzerinde olur. Eğer sizin oraya koyduğunuz arkadaşınız, sandık açıldığında orada olmazsa hile orada yapılır.

Ama orada olursa 1 oy hilesi bile olmaz. Islak imzalı tutanağı alırsa hiç olmaz. Ama bu tür olasılıkları konuşup hem çok korkmamak lazım, dediğim gibi 6 partinin insan gücü bir araya gelecek. Ama diğer taraftan da 6 parti bir aradayız bize bir şey olmaz diyerek tedbiri elden bırakmamalıyız."

"SAĞDUYU BU DERECE ORTADAN KALKMAZ"

İyi Parti lideri Akşener, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na olası siyaset yasağını konusunda ise; "Sanmıyorum. Bu kadar, böyle bir şey olmaz. Sağduyu bu derece ortadan kalkmaz diye düşünüyorum." dedi.

ETİKETLER
#meral akşener #sadat