Gündem
30 Mayıs 2018 17:27 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:14

Meral Akşener seçim beyannamesini açıkladı: TRT'yi satacağız

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, partisinin Ankara Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleşen aday tanıtım toplantısında seçim bildirgesini açıkladı.

Seçim beyannamesini açıklayan İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, ''Parlamenter sisteme dönüş hedefimizi gerçekleştireceğiz. Cumhuriyet ve demokrasinin tüm uygulamaları herkese eşit biçimde sağlanacaktır'' dedi. Akşener, OHAL'i kaldıracağını ve TRT'yi satacağını da açıkladı.

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Ankara Spor Salonu'nda partisinin ''Milletle Sözleşme'' adını taşıyan seçim beyannamesini açıkladı.

Akşener'in açıklamalarından satır başları şöyle:

''Milletimize hizmet uğruna bizimle yürüyen kıymetli yol arkadaşlarım. Bugün burada Türkiye'ye rahat bir nefes aldıracak her bir insanımıza umut veren ülkemizdeki boğucu iklimi değiştirip iyi ki bu bizim ülkemiz dedirtecek yol haritamızı paylaşacağız. Yol haritamızın adını 'Milletimizle Sözleşme' koyduk. Türkiye'yi yönetme anlayışımızı özetleyen bir isim olsun istedik. Toplumda birlik ekonomide güven yönetimde liyakat olmazsa olmazımız dedik. Emeklilerimizin dertlerine öncelik verdik. Şartlar ağır insanlarımız umutsuzdu. Demir dağları delen eller burada. Milletimizin rahat bir nefes alması için bir sözleşme hazırladık.

''O DEĞERİ TAŞIYACAK OLAN DEMOKRATİK PARLAMENTER SİSTEMDİR''

Hiç kimse milletten büyük değildir. Adalet herkes içindir ve hukuk kurumları hepimize eşit mesafededir. Cumhuriyet ve demokrasi tek kişinin eline bırakılmayacak kadar değerlidir. O değeri taşıyacak olan da demokratik parlamenter sistemdir. İnsanın iyiliğini ve devletin güvenliğini önde tutmayan hiçbir plan ve projenin altına imza atılamaz. İnanç ifade ve teşebbüs özgürlüğü anayasal güvence altındadır. Devletin görevi insanın evinde mutlu yatağında huzurlu sokakta güven içinde yaşamasını sağlamaktır. Bulunduğumuz her yerde cehaleti yıkıp bilgiyi kapışarak bölüşmeyi yıkıp adil biçimde bölüşmeyi ilke edinmiş medeniyetin temsilcileriyiz. Bizi diğer milletlerden üstün kılan hasletlerimizi yeniden hatırlamak hatırlatmak zorundayız. Tarih bizden başka bir bin yıllık kardeşliğe şahitlik etmemiştir.

''SORUNLU DEVLET YERİNİ SORUMLU DEVLETE BIRAKMALIDIR''

Bizler bu sözleşmeyi hazırlarken bizi biz yapan değerlerimizi yeniden hatırlatmak istedik. 81 milyon insanımızın herbiri için devlet korkunun aykıtı olarak görülmesin. Her gün kriz çıkaran sorunlu devlet yerini sorumlu devlete bırakmalıdır. Dünya yepyeni bir çağa girdi. Bu yeni çağda yeni teknolojilerle uyum sağlayacak insanlar devletler ayakta kalacak.

''KİMLİK BELGELERİNİN DIŞINDA AĞA DA REİS DE PAŞA DA YOKTUR''

Akılcı politika sadece rakamlar demek değildir. Türkiye'nin kaderi gücü sımsıkı elinde tutan bir zihniyete asla terk edilemez. Parlamenter sisteme dönüş hedefimizi gerçekleştireceğiz. Cumhuriyet ve demokrasinin tüm uygulamaları herkese eşit biçimde sağlanacaktır. Devletimize nüfus cüzdanı ile bağlı olan herkes devletimizin karşısında eşit olmalıdır. Taşıdığımız kimlik belgelerinin dışında ağa da reis de paşa da yoktur.

''MUASIR MEDENİYETTEN KOPMAK ÜZEREYİZ''

Muasır medeniyetten kopmak üzereyiz. Toplumumuz şiddet taciz tecavüz ve her türlü edepsizlikle karşı karşıya tedirgin yaşamaktadır.

''EKONOMİMİZ MÜTEAHHİT EKONOMİSİNE ÇEVRİLMİŞTİR''

Ekonomimiz müteahhit ekonomisine çevrilmiştir. OHAL uygulamasına göreve geldiğimiz an itibarıyla derhal son vereceğiz. Devletin idari yapısı ve faaliyetlerinde hukukun üstünlüğünü yeniden tesis edeceğiz. Yeni anayasa bireylse hak ve hürriyetleri çok güçlü bir şekilde teminat altına alacağız. Milletinden korkan bir devlet olabilir mi?  Medya alanında önemli düzenlemeler getiriyoruz. Devletin tüm basın yayın kuruluşlarına eşit mesafede durmasını sağlayacağız. RTÜK'ü siyasi etkilerden arındırarak asli görevlerine odaklanmasını sağlayacağız.

''TRT'Yİ SATACAĞIZ''

Kamunun ödediği vergilerle belirli bir kesimin borazanlığını yapmaktan başka bir işlevi kalmamış olan TRT'yi satacağız. Herhalde bütün vaatlerimizin içinde en alkış alan TRT'nin satılması oldu. İnterneti özgürleştiriyoruz. İnanç özgürlüğü önündeki fiili engelleri kaldıracağız.

'PARLAMENTER SİSTEMİ EN KISA SÜREDE TEKRAR HAYATA GEÇİRECEĞİZ''

Bir uzlaşı anayasası hazırlatmaya gayret ettik bunu genişleteceğiz. Toplumun tüm kesitlerini kucaklayan güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüşü sağlayan yeni bir anayasa yapılması için inisiyatif alacağız. Güçler ayrılığı, yargı tarafsızlığı ve bağımsızlığına özel önem vereceğiz. Hedefimiz parlamenter sistemi en kısa sürede tekrar hayata geçirmektir.

''SEÇİM BARAJINI YÜZDE 5'E İNDİRECEĞİZ''

Seçim barajını yüzde 5'e indireceğiz. Seçmen sayısına göre yurtdışı seçim bölgeleri oluşturacağız. Adil yargılama ilkesini hayata geçireceğiz. Devlette hiçbir grup veya örgütün yapılanmasına izin vermeyeceğiz. Mevcut iktidar tarafından tamamen devre dışı bırakılmış olan Sayıştay'ı tekrar işler hale getireceğiz. Atama, terfilerde liyakati hakim kılacağız. Liyakati gözetmeyen sıralı amirlere yaptırımlar getireceğiz. KPSS'nin de güvenliğini sağlayacağız.

''PERFORMANS SİSTEMİ GİBİ UCUBE BİR DURUMA SON VERİYORUZ''

Polislerimizin ek göstergelerini 3600'e çıkaracağız. Uzman er ve erbaşlara görev süreleri sonunda kadroya geçmelerini sağlayacağız. Öğretmenlerimizin 3600 ek gösterge alabilmelerinin yolunu açacağız. Performans sistemi gibi ucube bir duruma son veriyoruz. Muhtarlarımız başımızın tacıdır. Muhtarlarımızın belediyelerin yönetim mekanizmalarına aktif şekilde katılımlarından yanayız. Yandaş ekonomi sistemini yok edeceğiz.

MESLEK YÜKSEKOKULU MEZUNLARINA KISA DÖNEM ASKERLİK VAADİ

Mesleki eğitimi cazip hale getirmek için Meslek Yüksekokulu mezunlarına kısa dönem askerlik imkanı sağlayacağız.''