Gündem
20 Nis 2013 13:31 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:08

MENDERES'İN AVUKATI BURHAN APAYDIN VEFAT ETTİ!

Eski başbakanlardan Adnan Menderes'in de avukatlığını yapan Burhan Apaydın 87 yaşında vefat etti.

Burhan Apaydın'ın eşi Beyhan Apaydın, eşinin Kadıköy'deki evinde sabaha karşı hayatını kaybettiğini söyledi.
Eşinin dün akşam gayet iyi ve neşeli olduğunu belirten Apaydın, "Hatta akşam yemeğinden sonra dışarı çıkmak istedi. Bir gün önce Parlamento dergisine ve TBMM Başkanlığına 27 Mayıs dönemiyle ilgili yazılar yazmıştı. Dün akşam da yazılarını son kez kontrol etti. Yattıktan sonra saat 02.30'da uyandı ve su istedi. Su verdikten sonra tekrar uyudu. Saat 03.00'da ses duydum ve kendisine seslendim, ancak tepki vermedi" diye konuştu.Apaydın, durumu bildirmesi üzerine eve gelen sağlık ekiplerinin, yaptıkları incelemede eşinin öldüğünü belirlediğini kaydetti.

CENAZESİ YARIN

Apaydın'ın cenazesi yarın Teşvikiye Camii'nde kılınacak öğle namazını müteakip, Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilecek.

63 yılda tam 2 bin dava alan ‘Adalet Savaşçısı’ Burhan Apaydın’ın Menderes anıları bir kitapta toplandı. İşte o kitaptan bölümler 

MENDERES'İN AVUKATIYDI

Avukatlığa 1948 yılında başlayan Burhan Apaydın, o dönemdeki siyasi davalarda sanıkların savunmalarını üstlendi.
Eski başbakanlardan Adnan Menderes'in teklifine rağmen milletvekilliğini kabul etmeyen Apaydın, 27 Mayıs darbesinden sonra İstanbul Barosu Yönetim Kurulunun yasaklamasına rağmen Adnan Menderes'in avukatı oldu.

Apaydın, Yassıada duruşmalarında kardeşi Orhan Apaydın ile savunma avukatlığı yaptı. Yargılamada Adnan Menderes için "Yere düşmekle sakıt olmaz cevher kadr-ü kıymetten" dediği için tutuklanan Burhan Apaydın, kısa bir süre sonra serbest kaldı.
Adalet Partisi'nden 1961 yılında milletvekili seçilen Apaydın, 1965'te politikayı bırakarak avukatlığa geri döndü.

Apaydın, gazetecilerden tiyatroculara kadar hemen her ifade özgürlüğü davasında yasaklanan ya da soruşturulan fikirlerde savunma tarafında yer aldı.
Önemli ceza davalarında yaptığı sıra dışı savunmalarla kamuoyunda tanınan Apaydın, usul hukukunun ayrıntılarına hakim oluşu, savunma hakkı konusunda ısrarcı ve taviz vermez tutumu, gerektiğinde çekinmeden ve defalarca reddi hakim hakkını kullanmasıyla dikkati çekti.

MENDERES İÇİN İADE-İ İTİBAR İSTEDİ

1960 ihtilalinden sonra idam edilen dönemin başbakanı Adnan Menderes’in avukatlığını yapan Apaydın, geçen yıl TBMM Başkanlığı’na başvurarak 51 yıl sonra müvekkiline “iadei itibar” istedi.

Avukat Burhan Apaydın, başvurusunda yargılama kararının hukuka uygun olmadığını savundu. Yassıada yargılamaları sırasında iki kez azledilen Apaydın, mahkeme kararında “Türk milleti adına” ifadesinin yer almadığını belirterek, idam kararının kaldırılması gerektiğini öne sürdü.

MENDERES'İ İLK GÖRDÜĞÜ AN

63 yılda tam 2 bin dava alan ‘Adalet Savaşçısı’ Burhan Apaydın’ın anıları bir kitapta toplanmıştı. Kitapta Apaydın'ın Adnan Menderes’in avukatlığını üstlendikten sonra Yassıada’daki ilk görüşü şöyle anlatılıyor:
''Çok şık ve intizamlı Adnan Menderes ile hiç ilgisi yoktu. Üzerinde kahverengi bir elbise vardı, gömleği buruşuktu, kravatı yana kaçmıştı, zayıflamıştı ve elbise üzerinden dökülüyordu. Saçı başı dağınıktı. Olduğu yerde durdu. Ben ona doğru yürüdüm, “Beyefendi merhaba” dedim, elimi uzattım, el sıkışırken öpüştük. O yakınlaşma sırasında kulağına, “Beyefendi atlatırız bu işi” diye fısıldadım, sırf moral vermek için. Baktım, yüzündeki gerginlik o an biraz kayboldu. “Burhan Bey, ben idamdan korkmuyorum. Yalnız beni tarihe mürtekip (irtikapçı, zimmetçi) Başbakan olarak geçirmek istiyorlar” dedi.