Ekonomi
24 Ara 2021 20:36 Son Güncelleme: 24 Ara 2021 22:19

Memur-Sen'den iş dünyasına flaş çağrı! 'Döviz kuru' ayrıntısı

Yüzbinlerce memurun bağlı olduğu Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) iş dünyası ve esnaf kesimine çağrıda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine Toplantısı'nda Türk Lirası mevduat sistemini açıklaması ile dolar kuru 12 liranın altına kadar düştü. Sabit gelirli vatandaşlar dolar kurunun düşmesi ile birçok ürüne uygulanan zamların geri çekilmesini talep ediyor. Yüzbinlerce memurun bağlı olduğu Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) iş dünyası ve esnaf kesimine çağrıda bulundu.

Açıklamada, “Döviz kurunun maliyetler üzerindeki baskının hafiflemesi ile birlikte iş dünyası ve esnaf kesimine başta zorunlu harcama sepetleri olmak üzere maliyetlerin azalmasını fiyatlara yansıtmalarını ve dolayısıyla sabit gelirli vatandaşları mağdur etmemeleri çağrısında bulunuyoruz” denildi.

Memur-Sen Genel Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomik bağımsızlık savaşı olarak çerçevelediği yeni ekonomi politikalarının finansal ayağına ilişkin alınan tedbirlerin emek kesiminin de güçlü bir iradeyle toplumun bütün kesimlerince sahiplenilerek kısa sürede etkili sonuçlar doğurduğuna hep birlikte şahit olduk. Bu çerçevede; söz konusu mücadelenin sürdürülebilmesi adına özellikle kamu görevlilerinin Eylül ayından itibaren yaşanan finansal istikrarsızlık nedeniyle maruz kaldığı gelir kaybının giderilmesi ve alım gücünün tekrar yükseltilmesi noktasında hükümete çağrıda bulunuyoruz.

Diğer taraftan, döviz kurunun maliyetler üzerindeki baskının hafiflemesi ile birlikte iş dünyası ve esnaf kesimine başta zorunlu harcama sepetleri olmak üzere maliyetlerin azalmasını fiyatlara yansıtmalarını ve dolayısıyla sabit gelirli vatandaşları mağdur etmemeleri çağrısında bulunuyoruz” denildi.