Ekonomi
03 Eki 2023 18:06 Son Güncelleme: 03 Eki 2023 18:22

Memur maaşlarına ve emekli aylıklarına dev zam! Tarihi oran verildi

TÜİK, eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlarla ilgili bir değerlendirme yapan sosyal güvenlik uzmanı Özgür Erdursun, memur ve emeklilerin ocak ayında ne kadar zam alacağını duyurdu.

TÜİK, Eylül 2023 dönemine ilişkin enflasyon verilerini açıkladı.

Buna göre tüketici enflasyonuna işaret eden tüketici fiyat endeksi (TÜFE), eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 4,75, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 49,86, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 61,53 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 55,30 arttı.

3 aylık enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte gözler memur ve emeklilerin ne kadar zam alacağına çevrildi.

TBMM açıldıktan sonra emeklilere ek zam verileceği yönünde haberler çıkmıştı ancak bununla ilgili henüz atılmış somut bir adım yok. Gözler Meclis'te bu konuda yapılacak çalışmaya çevrilmişken SGK uzmanı Özgür Erdursun, açıklanan enflasyon oranlarıyla ilgili açıklama yaptı ve memur ile emeklilerin ocak 2024 yılında ne kadar zam alacağını duyurdu.

Erdursun sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

TÜİK Eylül ayı enflasyonunu yüzde %4.75 olarak açıkladı. TÜİK OVP’de hedeflenen %65’i tutturacak! Memura, memur emeklilerine %47, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine %38 zam (enflasyon farkı) çıkacak, seçim öncesinde %50’ye tamamlanacak!

1 Temmuz’da emekliye yapılan %25 oranında zam! TÜİK verilerine göre 3 ayda eridi! 3 aylık enflasyon %25.10! Ekim ayında emekli aylıklarına seyyanen artış olması gerekiyor. Bu emekli aylıklarıyla emeklileri huzur evleri dahi kabul etmiyor.