Ekonomi
16 Oca 2023 07:39 Son Güncelleme: 16 Oca 2023 11:54

Mehmet Şimşek’in çevresindekilere söyledikleri sızdı! ‘Çağırsalar dönmem, çünkü…’

‘Nurettin Nebati'nin yerine mi geliyor?’ iddialarına yanıt veren Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “Çağırsalar dönmem, çünkü ekonomiyi bana bırakmazlar. Büyük tsunami geliyor. Dünyada birçok ülke parayı, yatırımı çekiyor. Bizde öyle bir durum söz konusu değil” ifadelerini kullandığı ileri sürüldü.

Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 16 Aralık 2022'de Enerji Bakanlığı'nın düzenlediği “Doğalgaz Depolama Tesisi Kapasite Artış Törenine” katıldı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte kurdele kesti. Erdoğan'ı karşılama töreninde de bulunan Şimşek'in yıllar sonra Erdoğan'la fotoğraf vermesi, akıllara, “Nurettin Nebati'nin yerine mi geliyor?” sorusunu akıllara getirdi.

Sözcü’den Veli Toprak'ın haberine göre, Şimşek'in Erdoğan'la yan yana fotoğrafı için “Ben istemedim, adamları (Erdoğan'ı kastediyor) ayarladı” dediği öğrenildi. Şimşek’in “Dönmem. Ancak bana bir görev verilse bile bana bırakmaz, dönmemin bir anlamı olmaz” dediği ifade ediliyor.

EKONOMİ YÖNETİMİNİ ELEŞTİRDİ

Söz konusu habere göre, dolar ve faiz artışlarının yaşanan ekonomik sıkıntıları açıklamaya yetmeyeceğini savunan Şimşek, “Büyük tsunami geliyor. Dünyada birçok ülke parayı, yatırımı çekiyor. Bizde öyle bir durum söz konusu değil” dedi. Enflasyonun ineceği tezlerine katılmadığını da belirten Şimşek, iktidarın ekonomi politikasını ise şöyle değerlendirdi:

“Sürekli para basılıyor, halen de basılacak gibi görünüyor. Böyle enflasyon mu düşer? BİM'e, A-101‘e baskı yapmakla, ‘Fiyatları indirin, zam yapmayın' demekle enflasyon düşmez. Bildiğim bir marketin kâr marjı sadece yüzde 4. Nereye kadar ‘Zam yapmayın' diyebilirsiniz.”

MEHMET ŞİMŞEK'TEN İDDİALARLA İLGİLİ AÇIKLAMA

İlerleyen saatlerde sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yapan Mehmet Şimşek, "Seçim atmosferine girilen şu ortamda aziz milletimizden istirhamım, doğrudan şahsımdan duymadığınız hiçbir habere lütfen itibar etmeyiniz" ifadelerine yer verdi ve iddiaları yalanladı.