Ekonomi
05 Şub 2024 08:52 Son Güncelleme: 05 Şub 2024 08:55

Mehmet Şimşek Erkan’ın yerine o ismi önermiş! ‘AK Parti’ye yakın biri değil…’

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı’ndan istifa eden Hafize Gaye Erkan’ın yerine önerdiği ilk ismin Cevdet Akçay olduğu öne sürüldü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ilk kadın başkanı Hafize Gaye Erkan, hakkında ‘itibar suikastı’ yapıldığını ifade ederek görevden affını istedi.

Erkan’ın yerine TCMB PPK Üyesi Fatih Karahan atandı.

10 Haber yazarı Barış Soydan, Merkez Bankası’nda yaşanan üst düzey değişimin perde arkasını yazdı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Cevdet Akçay'ı önerdiğinin, ancak Fatih Karahan ismi önce çıkınca mecburen sahiplendiğinin konuşulduğunu dile getiren Soydan, şöyle devam etti:

'CEVDET AKÇAY AK PARTİ'YE YAKIN BİR İSİM DEĞİL'

"Prof. Dr. Cevdet Akçay'ın Fatih Karahan'a göre çok daha kıdemli bir ekonomist olduğu ortada. Fatih Karahan'ın uzmanlık alanı işgücü piyasaları; yayınladığı akademik makaleler bununla ilgili. Cevdet Akçay'ın uzmanlık alanı ise doğrudan para politikası.

Akçay atanmış olsa bugün borsa haftaya hiç kuşkusuz coşkulu bir başlangıç yapardı. Ama olmadı, çünkü Akçay AKP'ye yakın bir isim değil, geçmişte uzun yıllar Koç Grubu kuruluşlarında görev yaptı (Yapı Kredi'de baş ekonomistlik, Koç Üniversitesi'nde öğretim üyeliği).

'GÖRMEMEK İÇİN KÖR OLMAK LAZIM'

Fatih Karahan ise eski AKP milletvekili, kısa süre öncesine kadar da Washington Büyükelçisi olan Murat Mercan'ın yeğeni ve Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar'ın akrabası. Yani aileden. Merkez Bankası başkanlığına Akçay'ın değil onun tercih edilmesinin sebebinin bu olduğunu görmemek için kör olmak lazım."